- Akcja wydobycia bomby trwała 40 minut - mówił Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, cytowany przez gs24.pl. - Obyło się bez niespodzianek, poszło bardzo sprawnie.

Teraz ładunek musi zostać zabezpieczony i konwój będzie mógł ruszyć w kierunku poligonu w Drawsku Pomorskim. Saperzy zaczęli akcję równo o godzinie 11. Po kilkunastu minutach bomba była już podczepiona do specjalnego pontonu. Ładunek został błyskawicznie odholowany w kierunku nabrzeża i wyciągnięty z wody za pomocą specjalnego dźwigu.

Na materiał natrafili robotnicy podczas modernizacji nadodrzańskiego nabrzeża koło Izby Celnej. W związku z operacją mieszkańcy centrum miasta zostali ewakuowani ze swoich domów.

Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża tłumaczył jak będzie wyglądała operacja: "Do przedmiotu podłączone są balony wydobywcze. W te balony wtłoczymy powietrze, a następnie przeholujemy materiał do nabrzeża". Tam obiekt zostanie podpięty do dźwigu, wyciągnięty na powierzchnię i przetransportowany za pomocą specjalistycznego pojazdu. Niewybuch zabiorą saperzy z 5 pułku inżynieryjnego i zdetonują na poligonie w Drawsku Pomorskim. Akcja ma się zakończyć około godziny 15.

Konwój z ładunkiem będzie miał blisko 2,5 kilometra długości. Należy liczyć się z utrudnieniami na krajowej "szóstce", "dwudziestce", drodze wojewódzkiej numer 142 oraz drogach prowadzących przez Chociwel, Ińsko, aż do Drawska. Samochody będą się poruszały wolno, "Kodeks drogowy" zabrania wyprzedzania konwoju.

Na czas operacji powstała w centrum Szczecina strefa wyłączona z ruchu. Jej granice wyznaczają ulice: Szarotki, Malczewskiego, Wyzwolenia, Niepodległości, Dworcowa, Nowa. Zmianie uległy trasy przejazdów autobusów i tramwajów. Zamknięty został most Długi i Trasa Zamkowa, wjazd i wyjazd ze Szczecina jest możliwy tylko przez Autostradę Poznańską. Nieczynne są wszystkie gmachy Muzeum Narodowego, Zamek Książąt Pomorskich oraz pobliskie kościoły.