Na podstawie zapisów tej ustawy obradował dziś rzeszowski sąd. Zastanawiał się, czy i jak izolować Mariusza Trynkiewicza - pedofila i mordercę czterech chłopców. Posiedzenie odroczono do 3 marca.

Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji przy RPO, Justyna Lewandowska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że w biurze rzecznika trwa "dogłębna analiza" ustawy o bestiach.

Przepisy analizuje kilku prawników. Zanim Rzecznik Praw Obywatelskich podejmie decyzję, czy skierować wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego, minie co najmniej kilka tygodni.

Pracownicy biura RPO dodatkowo przeprowadzili wizytację prewencyjną ośrodka w Gostyninie, do którego mają być kierowani groźni przestępcy.

Justyna Lewandowska poinformowała, że na obecną chwilę placówka jest dobrze przygotowana do opieki nad takimi osobami. Co prawda nie działa jeszcze sam Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, ale wydzielono specjalny pokój dla groźnych przestępców w Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej, który znajduje się tuż obok.

Sala przeznaczona dla groźnych przestępców ma dobre warunki sanitarno-bytowe. Zapewniony jest też dostęp do terapeutów.

Na razie Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie ma tylko kierownika. Jeśli będą miały pojawić się tam osoby do leczenia, to zostaną również zatrudnieni terapeuci i opiekunowie. Będą to prawdopodobnie pracownicy pobliskiego Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej.