Prokurator Piotr Kosmaty powiedział IAR, że obywatel Arabii Saudyjskiej złożył przez swojego pełnomocnika zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na jego szkodę do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. - To zawiadomienie związane jest z funkcjonowaniem w Polsce tak zwanych tajnych więzień. Przeprowadzamy czynności sprawdzające w tej sprawie. Mamy na to 30 dni i w pierwszej kolejności o efekcie powiadomimy pełnomocnika zawiadamiającego - mówi prokurator Kosmaty.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa, pochodzący z Arabii Saudyjskiej Mustafa Ahmed al-Hawsawi jest obecnie przetrzymywany w Guantanamo. Miał być zamieszany w zamachy z 11 września 2001 roku. Do tej pory status poszkodowanych w postępowaniu mają trzy osoby: Saudyjczyk, Palestyńczyk i Jemeńczyk.

W śledztwie zarzuty przedstawiono jednej osobie. Prokuratura ujawniła jedynie, że chodzi o osobę będącą funkcjonariuszem publicznym. W styczniu "The Washington Post" napisał o tym, że polska prokuratura wydała nakazy aresztowania agentów CIA oraz że amerykańscy agenci przekazali w 2003 roku Agencji Wywiadu 15 milionów dolarów za współpracę w sprawie tajnych więzień.

Śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA rozpoczęło się w marcu 2008 roku. Prokuratorzy sprawdzają, czy polskie władze wydały zgodę na stworzenie w Polsce w latach 2002-2003 tajnego ośrodka CIA. Badają również, czy ktoś z rządzących wówczas krajem nie przekroczył uprawnień, wydając zgodę na tortury więźniów.