Jestem pełen drżenia w obliczu odpowiedzialności, która przenosi się z poziomu diecezjalnego na poziom ogólnopolski. Sytuacja Kościoła jest bardzo delikatna, ale nie tracę odwagi - podkreślał duchowny.

Kościół przeszedł już tyle sytuacji trudnych, że inne trudne go nie zatrwożą. Liczę, że uda się stworzyć dobry model współpracy i jedności z samymi biskupami, duchowieństwem, życiem konsekrowanym, a przede wszystkim z ludźmi świeckimi - mówił arcybiskup Gądecki.

Jako główne wyzwanie stojące przed Kościołem w Polsce wymienił zmaganie z sekularyzacją, z ruchami, które są wyraźnie antykościelne. Dodał, że nauczanie kościelne musi się ciągle rozwijać, ale nie może odstąpić od tego, co jest istotne.

W niedawnym wywiadzie dla KAI arcybiskup Gądecki wyraził obawę, że wcielanie w życie stylu papieża Franciszka może okazać się dla naszego Kościoła niełatwym problemem oraz, że konieczna jest zmiana mentalności: zarówno sporej części duchowieństwa, osób życia konsekrowanego jak i świeckich. Ewangelia domaga się, aby ubodzy byli w samym sercu Kościoła i to nie tylko jako obiekt domagający się pomocy, ale jako pełnoprawni członkowie wspólnoty - mówił metropolita poznański.

Arcybiskup Gądecki urodził się 19 października 1949 roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie. Studiował i prowadził studia biblistyczne w Rzymie oraz Jerozolimie. Jest doktorem teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 roku.