Droga prowadząca z Nowoszachtynska do przejścia granicznego jest prawie pusta. W stronę granicy jadą tylko samochody na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

Większość punktów, w których kierowcy mogli kupić międzynarodowe ubezpieczenia nie działa. - Po co siedzieć bezczynnie, jeśli nikt nie jedzie na Ukrainę - tłumaczy pracownica, jednego z takich punktów. Kobieta twierdzi, że wcześniej samochody stał w ogromnych kolejkach, ale od kilku tygodni ukraińscy pogranicznicy przestali wpuszczać Rosjan. - Oni dokładnie sprawdzają dokumenty i przeszukują auta i najzwyczajniej w świecie nie puszczają - opowiada ekspedientka przygranicznej stacji paliw.

W ciągu godziny przejście graniczne, w pobliżu Nowoszachtynska przekroczyło kilkunastu Ukraińców. W tym czasie nie pojawiło się ani jedno auto na rosyjskich numerach rejestracyjnych. Taka sytuacja panuje na większości rosyjskich przejść, graniczących ze wschodnimi regionami Ukrainy. W połowie kwietnia władze, w Kijowie podjęły decyzję o ograniczeniu wjazdu na Ukrainę dla Rosjan w wieku od 16 do 65 lat.