Sześciopunktowa "Deklaracja Wiary Lekarzy” jako wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II, to pomysł Wandy Półtawskiej, lekarki i wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły - pisze "Gazeta Wyborcza". Jej treść wyryto na kamiennych tablicach, które lekarze przynieśli na Jasną Górę w czasie pielgrzymki.

Niektóre punkty deklaracji mogą budzić kontrowersje, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że dotyczą zawodu lekarza. Na przykład:

2. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: - ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, - moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.

(...)

4. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem

(...)

5. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim - aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, - potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.

Pod tymi punktami podpisało się trzy tysiące lekarzy i studentów medycyny. Ich nazwiska trafiły na specjalny zwój dołączony do tablic. Wkrótce również pojawiły się w internecie, na stronie deklaracja-wiary.pl.

Portal Prześwietl.pl uzupełnił je o nazwy miejscowości, w których podpisani lekarze prowadzą swoje gabinety prywatne.

ZOBACZ TAKŻE: