Pięknie wyglądające na nocnym niebie lampiony szczęścia, to duże niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Ekolodzy podkreślają, że zagrożenie to ma wiele imion.Te balony wykonane z lekkiego materiału, z koszyczkiem, w którym pali się świeczka, stały się modne zwłaszcza wśród letników. Tymczasem w Polsce miały już miejsce pożary wywołane właśnie lampionami szczęścia.
Lampiony mają też konstrukcję, która składa się z drucików łatwych do połknięcia dla zwierząt - podkreśla Paweł Średziński z WWF Polska. Są też dużym zagrożeniem dla ptaków . Jak mówi, niedopalony lampion, który zawiśnie w pobliżu gniazda, gdzie odbywają się lęgi, płoszy ptaki. Paweł Średziński podkreśla, że szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy niedopalona ozdoba trafi w pobliże gniazda zamieszkałego przez chronione gatunki.

Do apeli ekologów o to, by nie używać lampionów szczęścia, dołączają się strażacy. To otwarte źródło ognia, którego nie można po wypuszczeniu kontrolować - mówi rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Jak dodaje, nie można przewidzieć, gdzie taki lampion spadnie, powodując zagrożenie pożarem lasu, łąki czy domu.
Organizacja WWF Polska stara się o wprowadzenie zakazu sprzedaży lampionów szczęścia. Podobne zakaz wprowadzono już w Austrii i niektórych niemieckich landach. Zwyczaj ich wypuszczania ma korzenie w Azji, gdzie wierzy się , że lampion zabiera ze sobą wszystkie troski i problemy.