Walka z pedofilią i ochrona płodu to wiodące tematy zaplanowanego na dziś na Jasnej Górze zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych. Hierarchowie kolejny raz porozmawiają o przeciwdziałaniu wykorzystywania nieletnich przez duchownych. Kościół niczego nie chce ukrywać - mówi ksiądz Józef Kloch rzecznik prasowy Episkopatu Polski. Jego zdaniem biskupi potrzebują natomiast dokładnej informacji o pedofilii i losie osób pokrzywdzonych. Dlatego ta sprawa pojawiła się na obradach Rady.

Na Jasnej Górze biskupi zapoznają się z wnioskami ze zorganizowanej w czerwcu w Krakowie międzynarodowej konferencji poświęconej pedofilii duchownych
Purpuraci będą też dyskutować o rządowym projekcie ustawy o leczeniu niepłodności. Wiadomo, że niepokój Kościoła budzi między innymi fakt, iż Rada Ministrów nie nakłada na placówki medyczne obowiązku ochrony zarodków. Rzecznik zapowiada, że Zespół do spraw Bioetycznych Episkopatu Polski ma wydać w tej sprawie nowe oświadczenie.

Spotkanie na Jasnej Górze będzie też poświęcone obchodom 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Dyskusje na ten temat będą nawiązywać do sytuacji na Ukrainie - dodaje ksiądz Józef Kloch.

Kapłan zwraca uwagę, że tam trwa wojna. Tylko tysiąc trzysta kilometrów od Warszawy giną ludzie, strzela się prawdziwymi nabojami - podkreśla ksiądz Józef Kloch.
Z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na zebranie Rady Biskupów Diecezjalnych przyjedzie przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx. 31 Sierpnia wspólnie z przewodniczącym Episkopatu Polski arcybiskupem Stanisławem Gądeckim odprawi w katedrze w Gliwicach mszę o pokój na świecie.

Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych ma się odbyć w Bibliotece Klasztoru Jasnogórskiego. W obradach weźmie udział 44 biskupów diecezjalnych oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych zakończy się około godziny 19.00. We wtorek 26 sierpnia z udziałem Episkopatu na Jasnej Górze odbędą się uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.