Prezydent całkowicie zignorował głos specjalistów, ekspertów, także głos pasterzy Kościoła. Wszystkie uwagi zostały pominięte - ocenił przewodniczący Zespołu Ekspertów do spraw Bioetycznych polskiego Episkopatu. Dodał, że podpisana przez Bronisława Komorowskiego ustawa ma charakter wyjątkowo ideologiczno-polityczny.

Arcybiskup Henryk Hoser w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ocenia, że ustawa relatywizuje ludzkie życie, zezwalając na manipulowanie nim, niszczenie go. Przekonuje też, że następstwem ustawy o in vitro będzie śmierć milionów istnień ludzkich. Podkreśla że staranie się o dziecko dokonuje się kosztem istnień ludzkich, przecież też poczętych dzieci, które giną w tej procedurze.

Perwersyjny charakter ustawy polega na tym, że staranie się o dziecko, poczęcie tego dziecka i jego urodzenie dokonuje się kosztem istnień ludzkich, przecież też poczętych dzieci, które giną w tej procedurze i w okresie płodowym w wyniku selekcji embrionów w okresie przedimplantacyjnym i w wyniku aborcji eugenicznej, po implantacji
- uważa arcybiskup Hoser.