Kardynał Jean-Louis Tauran, przewodniczący tej rady uważa, że dialog z islamem jest dziś potrzebny bardziej, niż kiedykolwiek. Jego zdaniem, większość muzułmanów nie utożsamia się z atakami terrorystycznymi. Natomiast kontynuowanie międzyreligijnych rozmów może być znakiem nadziei.

Doktor Artur Konopacki, jeden z członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, współorganizator Dnia Islamu podkreśla, że to o taki międzyreligijny dialog chodzi. - Chcemy po prostu pokazać, że możemy się spotkać i wymieniać poglądy - mówi.

Tego samego zdania jest biskup Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu do spraw Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Episkopatu Polski, główny organizator Dnia Islamu w Kościele katolickim. Pytany o sens organizacji takich spotkań, kiedy w Polsce mamy niewielu muzułmanów w porównaniu z Francją czy Niemcami, odpowiada, że od małych rzeczy zaczyna się budowanie czegoś wielkiego.

Centralne uroczystości Dnia Islamu odbędą się w Warszawie. Późnym popołudniem chrześcijanie i wyznawcy Islamu spotkają się w domu parafialnym przy katedrze diecezji warszawsko-praskiej.

Organizatorzy obchodów Episkopat Polski i Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów zapraszają do wysłuchania dyskusji księdza Jacka Uchana z Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku i arabisty profesora Bogusława Zagórskiego z Collegium Civitas na temat aktów terroru i dyskryminacji w imię religii. Na spotkaniu rozważane będą fragmenty Biblii i Koranu, a jego uczestnicy przekażą sobie znak pokoju. Podobne uroczystości zaplanowano także w Katowicach i w Krakowie.