- Dzisiaj prokurator Instytutu Pamięci Narodowej w asyście Policji podejmuje na terenie należącej do zmarłego Czesława Kiszczaka działki letniskowej w miejscowości Wikno na Mazurach czynności procesowe mające na celu poszukiwanie dokumentów podlegających na mocy art. 28 ustawy o IPN przekazaniu do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej - poinformowała w komunikacie rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak.

Wyjaśniła, że przeszukanie jest związane ze śledztwem o sygn. S 64/15/Zi, prowadzonego w sprawie ukrycia przez osobę do tego nieuprawioną dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, tj. o czyn z art. 54 ust. 1 ustawy o IPN.

We wtorek późnym popołudniem w warszawskim domu Czesława Kiszczaka zabezpieczone zostały dokumenty, które wcześniej próbowała IPN-owi sprzedać wdowa po generale. Maria Kiszczak w czasie spotkania z prezesem Instytutu Łukaszem Kamińskim przedstawiła zapisaną z dwóch stron kartkę papieru, która ma być notatką ze spotkania oficera PRL-owskich służb specjalnych z tajnym współpracownikiem o pseudonimie Bolek. Wdowa chciała za przekazanie dokumentów 90 tys. zł.

Dokumenty są teraz katalogowane i analizowane pod kątem autentyczności. Mają zostać upublicznione.