Od sześciu lat Radio TOK FM przyznaje nagrodę osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które mają duży wpływ na świadomość społeczną lub zmieniają polską rzeczywistość. W tym roku wyróżnieni za to zostali Adam Bodnar oraz Koalicja Organizacji Pozarządowych.

Kapituła konkursowa uznała, że akcja "Nasz rzecznik", której autorami są właśnie KOP oraz RPO, zasługuje na nagrodę. Nominację przyznano za "umiejętność pracy ponad podziałami, wypromowanie osoby, która od lat walczy na rzecz słabszych i doprowadzenie do wyboru pierwszego RPO, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków" - podaje TOK FM.

Prawa człowieka są fundamentem polityki demokratycznej. Adam Bodnar w swojej działalności jako wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wykazał się odwagą, niezależnością i konsekwencją w obronie praw człowieka w dzisiejszej Polsce - powiedział w laudacji na cześć laureata senator RP i opozycjonista z czasów PRL Józef Pinior. - Koalicja Organizacji Pozarządowych, która wysunęła kandydaturę Adama Bodnara na Rzecznika Praw Obywatelskich, pokazała jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie i wykazała nowe możliwości polityki demokratycznej - dodał.

Pinior podkreślił także zasługi Bodnara w „walce o wolność, o podstawowe prawa polityczne, podstawowe prawa obywatelskie, jak i prawa człowieka w znaczeniu praw emancypacyjnych i równościowych: praw kobiet, praw tych grup, które są dyskryminowane ze względów społecznych, kulturowych, seksualnych, religijnych i innych”. Zwrócił uwagę również na jego działania w celu zachowania „rządów prawa w obliczu walki z terroryzmem” i rozumienie istoty „rządów prawa we współczesnym świecie”.

Zaznaczył również, że Bodnar często w swoich działaniach „był osamotniony, miał przeciw sobie główny nurt opinii publicznej, obojętność albo wrogość społeczeństwa i sceny politycznej”. Pomimo to RPO, jego zdaniem, nadal „jest wielką nadzieją na to, że demokracja liberalna obroni się przed zakusami autorytarnymi, będzie w stanie pokazać tę wielką tradycję walki o prawa człowieka, walki o demokrację, jako tradycję ciągle ważną i żywotną w naszym kraju”.

Wśród nominowanych znaleźli się również Jerzy Owsiak ("za zbudowanie pozytywnego, optymistycznego ruchu") oraz doktor Marek Bachański i Dorota Gudaniec ("za upór, cierpliwość i nieustanną walkę na rzecz legalizacji medycznej marihuany").

Gala wręczenia wyróżnienia za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” odbyła się we wtorek wieczorem w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Przyznała ją kapituła Nagrody, w skład której weszli Robert Biedroń (ubiegłoroczny laureat), Kamila Ceran, Marta Frej, Piotr Kraśko, prof. Andrzej Leder, dr Anna Materska-Sosnowska, Ignacy Morawski, Janina Paradowska, dr Patrycja Sasnal, Ewa Siedlecka, prof. Jerzy Vetulani, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Piotr Zorć oraz Jacek Żakowski.