Nowym przewodniczącym został Ariel Wojciechowski z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

-Przyczyną odwołania Mateusza Mrozka był zgłoszony przez przewodniczącego problem zdrowotny, który uniemożliwia dalsze sprawowanie funkcji oraz zarządzanie organizacją i jej finansami. Organizacja rozpoczęła działania wyjaśniające - wyłaniamy firmę, która przeprowadzi audyt, zostało również złożone zawiadomienie do prokuratury - poinformował w poniedziałek Maciej Kochański z PS RP.

- Deklaruję pełną współpracę w celu wyjaśnienia mojego błędu - skomentował dla Mateusz Mrozek.

- 14 kwietnia 2016 r. pojawiły się wątpliwości odnośnie transakcji z konta bankowego PS RP obejmującego środki pozabudżetowe. Transakcje były przeprowadzane w kasynie. Wszystkie pobierane środki były na bieżąco zwracane - poinformowała w poniedziałek w przesłanym komunikacie Oliwia Siwińska z biura prasowego PS RP. Jak dodała, żaden z członków Rady Wykonawczej nie wiedział o zaistniałej sytuacji.

Członkowie Rady Wykonawczej PS RP wezwali Mateusza Mrozka do natychmiastowych wyjaśnień. Przewodniczący PS RP był wtedy poza Warszawą.

- 18 kwietnia 2016 roku Rada Wykonawcza PS RP przyjęła informację o problemie zdrowotnym Mateusza Mrozka, mającym postać uzależnienia od gier losowych, co uniemożliwiało mu sprawowanie funkcji Przewodniczącego PS RP, zarządzanie organizacją i jej finansami - poinformowała Siwińska.

Mrozek poinformował, że pieniądze, których dotyczy sprawa, nie pochodzą z budżetu państwa, a z pieniędzy wypracowanych przez PS RP. - Pieniądze pobierałem między listopadem 2015 a lutym 2016 - i tylko część z nich była wykorzystywana do gry w kasynie. Duża część służyła mi do rozwiązania bieżących problemów finansowych, które skumulowały się na przełomie roku. Wszystkie pieniądze zwracałem na bieżąco - jednorazowo pobierałem po kilkaset złotych. Płynność finansową odzyskałem w lutym 2016 r. Od tego momentu walczę ze swoim uzależnieniem. Niestety, nawet zwrot pieniędzy nie zmazuje mojej winy - podkreślił.

- Zawiodłem i chciałbym gorąco przeprosić wszystkich studentów, których reprezentowałem - podkreślił Mrozek. - To przede wszystkim tragedia ludzka - nie patologia organizacji czy działalności studenckiej. To moja wina i moja odpowiedzialność. Jestem gotów na wszelkie konsekwencje - zapewnił Mrozek.

Przedstawiciele PS RP podkreślają, że zmiana przewodniczącego nie wpłynęła na bieżącą działalność organizacji oraz ciągłość kontaktów PS RP z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do kompetencji przewodniczącego należy m.in.: kierowanie bieżącymi pracami PS RP i jego organów; reprezentowanie Parlamentu na zewnątrz, do czego może upoważnić inne osoby; kierowanie polityką finansową PS RP i podejmuje decyzje w sprawach dotyczących finansów PS RP; powoływanie przewodniczących komisji PS RP; kierowanie biurem PS RP.