Na dzień dzisiejszy przekazano nam, że będzie to piątek godzina 11, natomiast ciało ks. kardynała Macharskiego zostanie przeniesione w kondukcie na Wawel w czwartek z kościoła Franciszkanów około godz. 19. Będzie przebywało w katedrze w nocy i przed nabożeństwem - oświadczył proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Zgodnie z dobrą tradycją w Archidiecezji Krakowskiej doczesne szczątki ks. kardynała zostaną złożone w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją - dodał.

Zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki poinformował dziennikarzy, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek o godz. 19. Wtedy w kościele Ecce Homo ss. albertynek przy ul. Woronicza, odprawiona zostanie msza św. przy trumnie z ciałem kard. Macharskiego. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup Grzegorz Ryś. W klasztorze albertynek kard. Macharski spędził ostatnie lata swojego życia.

W środę ciało kardynała zostanie przewiezione do kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie o godz. 10 rozpocznie się msza św. dla pracowników kurii. O godz. 18 trumna zostanie przeniesiona do bazyliki oo. franciszkanów; tam odprawione będą nieszpory.

Mieszkańcy Krakowa i całej archidiecezji będą mogli się modlić przy trumnie z ciałem b. metropolity krakowskiego przez cały czwartek. W tym dniu o godz. 17. odprawiona będzie msza św., której będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po niej kondukt pogrzebowy wyruszy ulicą Grodzką do Katedry na Wawelu.

We wtorek od godz. 17 w hallu przy wejściu do krakowskiej kurii będzie wystawiona księga kondolencyjna.

Jak zaznaczył ks. Sochacki, „dzisiaj odszedł do Pana niezwykły człowiek, wielki kapłan, dobry pasterz naszej archidiecezji, biskup, który dla Polski wiele uczynił”.

Był autorytetem dla wszystkich, w ciężkich chwilach, takich jak stan wojenny dał świadectwo swojego przywiązania do Boga, a także do takich wartości, jak: dobroć, życzliwości i wszelkiego rodzaju pomoc - zaznaczył proboszcz wawelski.

Podkreślił, że Katedra na Wawelu zajmowała szczególne miejsce w sercu kard. Macharskiego. - Był obecny w naszej katedrze, ta obecność była obecnością wiary, była obecnością historii i była obecnością we wszystkich liturgicznych świętach. Każde wydarzenie, które przeżywaliśmy tak w Polsce, jak i archidiecezji krakowskiej i Kościele powszechnym było omodlone przy Ołtarzu Ojczyzny, przy św. Stanisławie biskupie męczenniku i przy ołtarzu koronacyjnym - mówił.

Kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, zmarł we wtorek w krakowskim szpitalu. Miał 89 lat.