Stoimy dzisiaj na boisku, które na pewno już - w oparciu o te przepisy - będzie należało do wszystkich mieszkańców Warszawy. To jest pierwsza decyzja odmowna, która została wydana w oparciu o tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną - oświadczył Witold Pahl na konferencji prasowej. Zapewnił, że od tej pory miasto będzie wydawać bardzo dużo podobnych decyzji, o których będzie na bieżąco informować.

Reklama

Jak wyjaśnił zastępca burmistrza Pragi-Południe Jarosław Karcz, roszczenia dotyczyły pięciu działek na terenie boiska szkolnego. Zaznaczył, że roszczenia pojawiły się dopiero po wybudowaniu boiska.

Karcz dodał, że obecnie na Pradze-Południe są roszczenia do 37 nieruchomości zajmowanych przez placówki oświatowe.

PAP / Paweł Supernak
Reklama
Ustawa dotycząca gruntów warszawskich, potocznie nazywana "małą ustawą reprywatyzacyjną", weszła w życie 17 września. Jest ona próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Jej celem jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości - chodzi m.in. o handel roszczeniami. W procederze tym różne podmioty skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, przejmują grunty, a następnie zarabiają na ich sprzedaży po znacznie wyższych cenach rynkowych.