Wydane zostało postanowienie w dniu dzisiejszym w przedmiocie odwołania zarządzenia zastępczego wojewody mazowieckiego, uchylone zostało zarządzenie z 8 maja ws. zakazu zgromadzenia - powiedziała PAP Trautman.

Kierownik oddziału prasowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Monika Kaniewska poinformowała w środę PAP, że wojewoda mazowiecki złoży zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie do czwartku do godz. 15. Jak podkreśliła, wojewoda wydał decyzję odmowną odnośnie zgromadzenia Obywateli RP, które nie było cykliczne, a zorganizowane w trybie uproszczonym.

Reklama

W środę wieczorem przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu odbędą się comiesięczne obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., w trakcie których swoje przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Obywatele RP w ostatnim czasie organizują kontrmanifestacje na Krakowskim Przedmieściu 10 dnia każdego miesiąca; jednak w maju wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał decyzję o zakazie ich zgromadzenia. Obywatele RP jeszcze przed uchyleniem przez Sąd Okręgowy w Warszawie decyzji wojewody zapowiedzieli na Twitterze, że ich kontrmanifestacja się odbędzie i że pojawią się w środę wieczorem na Krakowskim Przedmieściu.

Reklama

Pod koniec marca weszły w życie nowe zasady organizowania zgromadzeń. Odległość między dwoma konkurencyjnymi zgromadzeniami nie może być obecnie mniejsza niż 100 metrów. Znowelizowana ustawa daje także możliwość otrzymania zgody na zgromadzenia cykliczne. Nowelizację Prawa o zgromadzeniach autorstwa posłów PiS parlament uchwalił w grudniu 2016 roku.

Zgodnie z nowelą, wojewoda może wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. W myśl nowych przepisów, organ gminy wydaje decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli zostało zaplanowane w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Od decyzji przysługuje odwołanie do sądu.

Za cykliczne są uważane takie zgromadzenia, które są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie, co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu upamiętnienie "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń".

Nowe przepisy były krytykowane przez organizacje pozarządowe, opozycję, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli OBWE już podczas prac legislacyjnych. Prezydent Andrzej Duda zdecydował się skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego; TK uznał nowe przepisy za zgodne z konstytucją.