Wprawdzie biuro prawne KGP próbuje dopasować przepisy do policyjnej praktyki, ale zapisy ustawy o policji są bezlitosne - funkcjonariusze łamią prawo.

Reklama

Krzysztof Choiński, p.o. dyrektora biura prawnego KGP, powołując się na ustawę o policji, twierdzi, że policjanci "mają prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych”.

Jednak w tym samym piśmie Choiński przyznaje, że policjant po zatrzymaniu auta, powinien uprzedzić osobę poddaną kontroli o nagrywaniu. Oznacza to jedno: policjant nie może rejestrować rozmowy z kierowcą potajemnie.

Tymczasem opisana przez DZIENNIK powszechnie stosowana praktyka wśród policjantów drogówki polega na ukrytym nagrywaniu i ujawnianiu go dopiero w sytuacji niewygodnej dla funkcjonariusza.

Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w piśmie do Tadeusza Budzika, komendanta głównego policji, wyraźnie zwraca uwagę, że: "tego typu praktyki naruszają konstytucyjne prawo do prywatności. Takie nagrywanie jest równoznaczne z podsłuchem, który bez zgody sądu jest niedozwolony".

Reklama

Policjant na służbie nie może zatem używać prywatnego dyktafonu, podobnie jak prywatnej broni czy samochodu. Ale to nie koniec. Nie wiadomo, co się dzieje z nielegalnie nagranymi rozmowami. Czy są kasowane, czy może funkcjonariusze je "kolekcjonują"? Jak się okazuje, nikt w policji nie ma kontroli nad tymi nagraniami, a to nawet zdaniem policyjnych prawników jest niedopuszczalne.

Z przysłanej przez KGP analizy prawnej wynika jeszcze jeden ważna rzecz: żaden przepis nie mówi jasno, że policjant ruchu drogowego podczas kontroli może rejestrować w jakikolwiek sposób jej przebieg. Nawet rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji sprzed 6 lat, które szczegółowo określa, jak powinna być wykonywana kontrola drogowa, milczy na temat nagrywania obrazu i dźwięku. Właśnie tę lukę wykorzystują i powołują się na nią policjanci pełniący służbę na polskich drogach.

Reklama

Czy istnieje sposób na rozwiązanie tej niejasnej sytuacji? Tak. I prawnicy z Fundacji Helsińskiej, i politycy, a także sami zainteresowani mówią jednym głosem: trzeba zalegalizować nagrywanie podczas kontroli.

"Jeśli jest luka w prawie, to trzeba ją jak najszybciej wypełnić" - uważa Marek Bierancki z PO, szef sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji. Sławomir Weremiuk, naczelnik wydziału prasowego KGP, dodaje: "Chcielibyśmy takich regulacji prawnych, które pozwalałyby na rejestrowanie interwencji policyjnych na drodze albo w mieszkaniu. Tak, jak to jest w Ameryce".

Sprawą nielegalnych nagrań podczas służby zainteresował się rzecznik praw obywatelskich. Zażądał od szefa policji wyjaśnień.