Prof. Janusz Czapiński z Uniwersytetu Warszawskiego, który kierował pracami nad "Diagnozą", badał również przemoc fizyczną między nastolatkami.

Okazuje się, że 32 proc. uczniów podstawówek, 29 proc. gimnazjalistów i 16 proc. uczniów liceów ogólnokształcących twierdzi, że w ostatnim roku padło ofiarą przemocy fizycznej ze strony rówieśników. Niestety, z przemocą psychiczną jest jeszcze gorzej: skarży się na nią 53 proc. uczniów szkół podstawowych, 55 proc. - gimnazjów i 36 proc. - liceów ogólnokształcących.

Reklama

Prof. Czapiński przepytał również nauczycieli. Brak motywacji uczniów do nauki, palenie papierosów, przemoc i brak współpracy z rodzicami - to dla nauczycieli najważniejsze problemy szkoły, które ich niepokoją.

Jednak na niepokojące zachowania uczniów ma też wpływ wychowywanie się w rodzinach niepełnych. Z badania wynikło, że żyje w nich 18 proc. uczniów.

Reklama

"Musimy przede wszystkim apelować do rodziców, aby naprawdę interesowali się zachowaniem swoich dzieci, by próbowali wyjaśnić, skąd się biorą negatywne zachowania, by byli w kontakcie ze szkołą. Ważne jest, by rodzice utrzymywali kontakt ze szkołą, nawet tak sporadyczny jak wywiadówki" - mówił wczoraj prof. Czapiński.

Badanie przeprowadzono w styczniu i lutym w 292 szkołach (111 szkołach podstawowych, 95 gimnazjach, 86 szkołach ponadgimnazjalnych). Uczestniczyło w nim ponad 21,7 tys. uczniów i ponad 4 tys. nauczycieli.