"Zasada wdzięczności" - jak zaznaczył abp Nycz - "dotyczy nie tylko życia osobistego, życia rodzinnego i sąsiedzkiego, ale dotyczy także życia w naszej ojczyźnie."

Abp Nycz zachęcał do wdzięczności za "pierwszą europejską konstytucję sprzed dwustu lat" a także za wybór na Stolicę Piotrową papieża Polaka w 1978 roku. "Bo któż mógł przypuszczać, że Polak zostanie papieżem. Któż mógł przypuszczać, że po ponad 50 latach zniewolenia odzyskamy wolność, a Polska będzie wolna" - mówił metropolita warszawski.

Podczas mszy metropolita warszawski odczytał Akt Dziękczynienia Polski: "Boże za Twoją miłość, za wolność Polski, za każdy dzień, za każde dobro, za naszych najbliższych, za każdego człowieka, za każdy uśmiech, za każdy trud i cierpienie prowadzące do Ciebie, za to że Jesteś. Dziękujemy Ci Boże, opatrzności nasza".

Wierni licznie zgromadzeni na Polach Wilanowskich powtarzali ostatnie zdanie modlitwy. Po liturgii, na Polach Wilanowskich rozpoczął się Piknik Rodzinny. Zagrały na nim zespoły m.in. Arka Noego, 2 Tm 2,3, Maleo Reggae Rockers, Rock Loves Chopin, Raz, Dwa, Trzy.

Dzień Dziękczynienia, który ustanowił abp Nycz, będzie obchodzony co roku w każdą pierwszą niedzielę czerwca.