Ponieważ 11 listopada, który w tym roku wypada we wtorek, jest w Wielkiej Brytanii normalnym dniem pracy, uroczystości odbędą się już w najbliższą sobotę. "To pierwsze, i pewnie ostatnie, obchody rocznicy odzyskania niepodległości na taką skalę" - mówi Wiktor Moszczyński ze Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, które jest współorganizatorem imprezy.

Najpierw polscy emigranci spotkają się na mszy w historycznej katedrze Westminsterskiej, którą odprawi Prymas Polski kard. Józef Glemp. Główne uroczystości odbędą się na słynącym ze strzelistej kolumny Nelsona placu Trafalgar Square. Wezmą w nich udział m.in. ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wiceminister spraw zagranicznych RP Jan Borkowski oraz posłowie brytyjskiej Izby Gmin.

"Staraliśmy się, żeby było wyjątkowo, bo wielu Polaków mówiło nam, że chce uczcić tę rocznicę w specjalny sposób. Poza tym, to świetna okazja, żeby pokazać się Londyńczykom i przypomnieć im o roli Polski w europejskiej historii" - zaznacza Moszczynski.