"Po roku 1989 zbudowaliśmy III Rzeczpospolitą. Nie będziemy jej dzisiaj oceniać. Ma jedną cechę pozytywną - jest naszym państwem, jest Polską niepodległą, która ma swoje wady. Należy je naprawiać, należy być w tym energicznym" - mówił prezydent przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"II Rzeczpospolita, którą odzyskaliśmy przed 90 laty, była wielkim dobrem, wychowała pokolenia wspaniałych patriotów, pamięć o niej nie może zginąć" - podkreślał. Mówił też, że "patriotyzm jest potrzebny przede wszystkim dlatego, żeby nasz kraj rozwijać" i jak najszybciej odrobić dystans powstały w XIX w. między Polską a innymi państwami europejskimi.

"Straciliśmy (ten dystans) w wieku XIX, a 45 lat komunizmu też nie dało nam szans. Ale musimy próbować tę różnicę, która nas dzieli dziś od najbogatszych przyjaciół - jeżeli nie zlikwidować, to co najmniej szybko zmniejszać. Praca dla tego celu to podstawowe zadanie polskiego patrioty dzisiaj" - mówił Lech Kaczyński.

Prezydent zaznaczył, że praca ta odbywa się w warunkach demokracji. Demokracja - mówił - "to konkurencja, to dyskusja, to czasami kłótnia".

"Tak jest zawsze, to jest nieodłączne od demokracji. Ale są granice sporu i kłótni, te granice w naszym kraju w ostatnich latach nieraz zostały przekroczone. Też nie dzisiaj o tym mówić. Dziś powinniśmy się cieszyć, bo to dla nas wyjątkowo radosny dzień" - powiedział prezydent.