Niebieskie rowery, które można wypożyczyć w stacjach bazowych, zostały specjalnie przystosowane do jazdy miejskiej. BikeOne, bo tak nazywa się miejski pojazd, ma szerokie opony, cały czas działające światła oraz aluminiową konstrukcję wzmocnioną cynkiem.

Ten, kto chce rower wypożyczyć, najpierw musi kupić abonament na stronie internetowej BikeOne.

>>> Tu można kupić abonament na rower w Krakowie

Po opłaceniu abonamentu dostaje się specjalny kod, który wpisuje się do roweromatu przy dowolnej wypożyczalni. Dopiero wtedy będzie można odpiąć rower. Nie trzeba wracać tam, skąd wzięło się pojazd. Można go zwrócić w dowolnej bazie. System automatycznie zaznaczy wtedy koniec wypożyczenia i naliczy opłaty z konta. W ramach zachęt każda pierwsza godzina wynajęcia roweru jest bezpłatna.

Jeszcze w tym roku powstaną kolejne dwie wypożyczalnie, a jeśli system będzie się cieszyć powodzeniem, powstaną następne w innych częściach miasta.

Miejskie wypożyczalnie rowerów to usługa rozpowszechniona w wielu miasta zachodniej Europy. Rozwiązania podobne do krakowskiego od lat z powodzeniem działają m.in. w Barcelonie, Berlinie i Paryżu. W Kopenhadze, w obrębie centrum miasta, rowery są udostępniane za darmo.