Roczne spożycie alkoholu na jednego Polaka w przeliczeniu na czysty etanol to 6,7 litra. Wydaje się, że to sporo, ale to 3/4 tego, co piją Europejczycy.

Mniej niż w Polsce pije się tylko w Szwecji, na Malcie i w Bułgarii. Tym samym obalony zostaje kolejny mit - o wiecznie pijanym Polaku i dużo pijącym Szwedzie.

"Ten spadek zawdzięczamy poszerzającej się modzie na bycie trzeźwym. Polacy mają teraz znacznie więcej możliwości rozwoju niż kilkanaście lat temu. Dostrzegają, że spożywanie alkoholu przeszkadza w osiągnięciu celów" - mówi nam były wiceprzewodniczący Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Bogusław Prajsner.

Jeszcze na początku lat 90. statystyczny Polak wypijał prawie 9 litrów czystego alkoholu rocznie. Od kilkunastu lat pijemy jednak coraz mniej i zmieniają nam się - co ważne - upodobania. Zamiast wódki sięgamy częściej po piwo i wino. W 6,7 litra pitego przez nas alkoholu 4 litry pochodzą z piwa, 1,5 z wina, a z wódki zaledwie 1,2 litra.

"Zmiana modelu picia dotyczy przede wszystkim ludzi młodych i bardzo młodych, którzy w kwestii picia odeszli od nawyków i zwyczajów pokolenia swych rodziców" - zauważa Prajsner. Potwierdzają to wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że polska 15-letnia młodzież pije znacznie mniej niż młodzież w większości krajów UE.

Polacy piją też rzadziej. Tylko 14 proc. badanych dorosłych Polaków, którzy pili alkohol w ciągu ostatnich 30 dni, robiło to częściej niż jeden raz w tygodniu. Przeciętny odsetek dla 25 krajów UE wynosił w tym przypadku 44 proc.

Dane pochodzą z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.