"Sikorski stał się poważnym problemem dla Rosji" - zauważa Boyes, wskazując, iż premier i Wódz Naczelny domagali się od Rosjan wyjaśnienia mordu w Katyniu w czasie, gdy Moskwa tworzyła komunistyczny polski rząd.

Dalej publicysta brytyjskiego dziennika stawia odważne pytanie: "Czy Brytyjczycy pozbyli się Sikorskiego, ponieważ stał się kłopotliwy dla brytyjskiego rządu w czasie, gdy Winston Churchill musiał coraz bardziej sprzymierzać się ze Stalinem?". Roger Boyes podkreśla też, że w czasie śmierci Władysława Sikorskiego ważny oficer brytyjskiego wywiadu Kim Philby pracował dla Rosjan.

Zdaniem autora artykułu w "Timesie", badanie szczątków generała nie da jasnej odpowiedzi na pytanie o przyczyny śmierci generała Sikorskiego w katastrofie gibraltarskiej 4 lipca 1943 roku. Według niego, dlatego wzrośnie presja na brytyjskie władze, by odtajniły dokumenty na ten temat.

Ekshumowane wczoraj szczątki Władysława Sikorskiego, po przebadaniu w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie, zostaną dziś pochowane w sarkofagu na Wawelu.