Przygotowanie tego rankingu zajęło tygodnikowi kilka miesięcy. Ocena ludzkich kompetencji nigdy nie należy do zadań łatwych. Można ulec powierzchownym sądom, zbyt daleko idącym uproszczeniom. Bez wnikliwej obserwacji, bez zastosowania niemal naukowej metodologii trudno wyrażać opinie na temat wyjątkowo skomplikowanej materii jaką jest samorządność. Szczególnie tak młodej jak nasza, wstępującej dopiero w wiek dojrzały. Osiemnaście lat temu odbyły się pierwsze, wolne wybory samorządowe. Dziesięć lat temu rząd Jerzego Buzka zreformował Polskę, zmniejszając liczbę województw do 16, tworząc powiaty. Dopiero od sześciu lat wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów w wyborach bezpośrednich. Właśnie mija półmetek drugiej ich drugiej kadencji. Osiemnaście lat to jednak wystarczająco długi czas, by pozwolić sobie na pierwsze podsumowania.
» Pełny ranking na stronie newsweek.pl

Ranking prezydentów polskich miast:

1. Krosno Piotr Przytocki

2. Wrocław Rafał Dutkiewicz

3. Rzeszów Tadeusz Ferenc

4. Świnoujście Janusz Żmurkiewicz

5. Gorzów Tadeusz Jędrzejczak

6. Elbląg Henryk Słonina

7. Rybnik Adam Fudali

8. Gdynia Wojciech Szczurek

9. Jelenia Góra Marek Obrębalski

10. Świdnica Wojciech Murdzek

11. Tychy Andrzej Dziuba

12. Bydgoszcz Konstanty Dombrowicz

13. Szczecin Piotr Krzystek

14. Łódź Jerzy Kropiwnicki

15. Płock Mirosław Milewski

W powszechnej opinii polityków, działaczy społecznych, nawet publicystów zwykle krytycznych wobec polskiej rzeczywistości, reformy samorządowe - ze wszystkich polskich reform - udały się najlepiej. To prawda, choć nie wszędzie i nie każdemu w równym stopniu. Nasz ranking ma pokazać liderów. Ludzi, którzy dobrze pracują dla lokalnych społeczności. Skupiliśmy się na szefach 108 największych miast, rządzonych przez prezydentów.

Finałową "piętnastkę" najlepszych z najlepszych ustaliliśmy wspólnie z dr Anną Gizą-Poleszczuk - socjologiem Uniwersytetu Warszawskiego, a także z Krzysztofem Nowakiem i Dymitrem Romanowskim z firmy PR Profile. Zastosowaliśmy jedyną możliwą metodę oceny prezydentów: braliśmy pod uwagę wielkość miasta, ale i tradycję gospodarowania, położenie, historię (Warszawy nie ocenialiśmy, pozostawiając prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz do oceny rankingów, porównujących skuteczność prezydentów i burmistrzów europejskich stolic).

Wyniki mogą zaskakiwać. Wśród najlepszych są prezydenci wielkich miast - to było do przewidzenia, ale też szefowie miast niewielkich jak Krosno, w którym od sześciu lat rządzi zwycięzca naszego rankingu Piotr Przytocki.