Dziś mamy wielkie święto. Czy wiesz jakie?

| Aktualizacja:
X

Mało kto pamięta, że dziś obchodzimy ważną rocznicę! Jaką? Dokładnie 90 lat temu rozpoczęło się jedno z nielicznych powstań, które wygraliśmy! 27 grudnia 1918 roku Poznań stanął do walki o wolność. Dzięki odwadze jego mieszkańców Wielkopolska odzyskała niepodległość. Dlaczego o tym nie pamiętamy? Czyżby dlatego, że nie daliśmy się pokonać?

Od lat z pompą obchodzimy rocznice zrywów i wydarzeń tragicznych. A powstanie, które zakończyło się sukcesem, zbywaliśmy akademiami o lokalnym zasięgu. W tym roku jest jednak inaczej. Do Poznania pojechali premier i prezydent. Razem będą cieszyć się z sukcesu sprzed równo 90 lat.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka. W głównych uroczystościach, które o godzinie 11. rozpoczęły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, biorą udział prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

Wielkopolanie wygrali dużą bitwę

"Podczas obchodów 90 rocznicy niepodległości w Polsce, nie możemy zapomnieć o Powstaniu Wielkopolskim" - powiedział prezydent.

"Wielkopolanie nauczyli się wygrywać codzienne, drobne bitwy, wygrali też i wielką" - mówił premier.

Po apelu poległych i złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości przejdą do poznańskiej Fary na mszę świętą w intencji powstańców. Na trasie marszu złożone zostaną kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod Pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Uroczyste obchody zakończy widowisko, które będzie rekonstrukcją przebiegu insurekcji.

W walce o wolność - 2:0 dla Poznania

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej z 1919-1920 r.

Oprócz Powstania Wielkopolskiego z 1918 r. Polacy wygrali tylko jeden narodowy zryw. Było to... Powstanie Wielkopolskie z 1806 r. Wybuchło na tyłach armii pruskiej i pomogło Napoleonowi pokonać Prusy. To powstanie zaowocowało powstaniem Księstwa Warszawskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl
    Powered by ContentStream