Od lat z pompą obchodzimy rocznice zrywów i wydarzeń tragicznych. A powstanie, które zakończyło się sukcesem, zbywaliśmy akademiami o lokalnym zasięgu. W tym roku jest jednak inaczej. Do Poznania pojechali premier i prezydent. Razem będą cieszyć się z sukcesu sprzed równo 90 lat.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka. W głównych uroczystościach, które o godzinie 11. rozpoczęły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, biorą udział prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk.

Wielkopolanie wygrali dużą bitwę

"Podczas obchodów 90 rocznicy niepodległości w Polsce, nie możemy zapomnieć o Powstaniu Wielkopolskim" - powiedział prezydent.

"Wielkopolanie nauczyli się wygrywać codzienne, drobne bitwy, wygrali też i wielką" - mówił premier.

Po apelu poległych i złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości przejdą do poznańskiej Fary na mszę świętą w intencji powstańców. Na trasie marszu złożone zostaną kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod Pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Uroczyste obchody zakończy widowisko, które będzie rekonstrukcją przebiegu insurekcji.

W walce o wolność - 2:0 dla Poznania

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo tereny oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej z 1919-1920 r.

Oprócz Powstania Wielkopolskiego z 1918 r. Polacy wygrali tylko jeden narodowy zryw. Było to... Powstanie Wielkopolskie z 1806 r. Wybuchło na tyłach armii pruskiej i pomogło Napoleonowi pokonać Prusy. To powstanie zaowocowało powstaniem Księstwa Warszawskiego.