O jakie dokumenty chodzi? O szyfrogram z przekazania informacji przez Cappino oficerowi o pseudonimie Pietro. Informator jest w owym szyfrogramie opisany jako "źródło sprawdzone", a jego relacja jako "informacja sprawdzona".

Szyfrogram - do którego dotarła "Rzeczpospolita" - relacjonuje kulisy przygotowań do wizyty Jana Pawła II z 1983 roku. Cappino miał opowiadać o różnicy zdań wśród polskich hierarchów co do programu wizyty papieża - pisze "Rzeczpospolita".

"W następstwie wizyty Glempa doszło do zaakceptowania jego stanowiska w sprawie wizyty. W odzew innym opiniom ze strony Macharskiego i Gulbinowicza /chcieli rozszerzenia programu i podkreślenia wartości "S"/papież poparł stanowisko G. i abpa Dąbrowskiego” - czytamy w szyfrogramie.

Ale na tym nie koniec. "Pietro" to ponoć ten sam oficer, który zbierał informacje od ojca Konrada Hejmo. Gwoli przypomnienia: IPN oskarżył duchownego o 13-letnią współpracę z SB (polegającą m.in. na pisaniu donosów). Hejmo - opiekun papieskich pielgrzymek - miał donosić na otoczenie Jana Pawła II i opozycję polityczną w PRL.

Episkopat przyznaje, że agent Cappino to arcybiskup Kowalczyk. Biskupi twierdzą jednak, że SB zarejestrowała go bez jego wiedzy.