Przemysł odzieżowy znajduje się w ścisłej czołówce największych trucicieli na świecie. Ogromne ilości chemikaliów stosowanych do barwienia czy pestycydów, dzięki którym rośnie bawełna, sieją spustoszenie w krajach Trzeciego Świata. Tymczasem w pogoni za modą kupujemy ogromne ilości ubrań, podczas gdy stare ciągle nadają sie do użytku, choć są już może lekko passe.

Tymczasem studenci z krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubrań przekonują, że stare ciuchy mogą jeszcze służyć z powodzeniem, wymagają tylko przeróbek. Jak z niemodnej bluzki zrobić topowy ciuch, można się przekonać podczas Ekofashion Weekend 23-24 stycznia w Krakowie. W piątek 23.01 od godz. 14 do siedziby szkoły przy ul. Limanowskiego 5 można skorzystać ze wskazówek profejonalistów. Studenci specjalizują się w przerabianiu perełek wyszperanych w secon handach.

Dla miłośników jeszcze większej ekstrawagancji przygotowano sobotni Junk Fashion Show (24.01, g. 18 Nowohuckie Centrum Kultury). To pokaz mody zrobionej z materiałów pochodzących z recyklingu, czyli po prostu ze śmieci. Modelki i modele zaprezentują się na wybiegu w kreacjach z papieru. W drugiej części pokazu studenci pokażą przerobione ubrania z second handu inspirowane rosyjskim klimatem.