"Na szczęścia ta lista 55 filmów jest tylko rekomendowana. Nauczyciel sam może wybrać, co chce pokazać i to do niego należy ostateczna decyzja. Moim zdaniem scena z alkoholem z filmu <Popiół i diament> to jedna z lepszych scen w kinie światowym. <Krótki film o zabijaniu> też bym pokazał, mimo brutalnych scen. Może nie pierwszym klasom gimnazjum, ale licealistom na pewno tak" - mówi DZIENNIKOWI Cezary Urban, dyrektor XII liecum ogólnokształcącego w Szczecinie.

26 płyt DVD, na których znajduje się 55 wybitnych i znaczących dzieł polskiego kina, już trafia do szkół. Mają wzbogacić zajęcia z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Edukacja filmowa będzie realizowana w większości polskich szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie będą oglądać m.in. "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Eroikę" Andrzeja Munka, "Rejs" Marka Piwowskiego, "Dług" Krzysztofa Krauzego czy "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego. Filmy podzielono na sekcje tematyczne. Np. lekcję "Obrazy magiczne" ilustruje "Historia kina w Popielawach" Jana Jakuba Kolskiego, a "Kino o kinie" - "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego.

Dzieła wybrało i opracowało 40 naukowców z najważniejszych polskich ośrodków akademickich: filmoznawców, kulturoznawców, medioznawców, psychologów i pedagogów. Wśród nich byli m.in. profesor Ewelina Nurczyńska-Fidelska, profesor Marek Hendrykowski, profesor Tadeusz Lubelski i profesor Tadeusz Szczepański.

V LO im K. Potockiej w Poznaniu będzie dziś drugą szkołą, która trzyma zestaw DVD. Uroczysta inauguracja z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego odbyła się wczoraj we wrocławskim Zespole Szkół nr 1. Kolejne konferencje odbędą się w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie.