Do ZSRR, która odpowiada za samoregulację branży reklamowej, w 2008 roku wpłynęło 460 skarg. To prawie cztery razy więcej niż w zeszłym roku. "Polacy są coraz bardziej aktywni i świadomi tego, w jaki sposób mogą zareagować w sytuacji, gdy uważają, że reklama narusza normy prawne" - tłumaczy DZIENNIKOWI szef organizacji Juliusz Braun.

Polacy najczęściej skarżyli się na: dyskryminację ze względu na przekonania religijne, dyskryminację ze względu na płeć, wprowadzanie w błąd oraz przemoc i szokujące obrazy w reklamie.

Najwięcej kontrowersji wywołała kampania kolekcji ubrań Virginity - wyprodukowanej przez firmę House.

I nie dziwne. Billboardy przedstawiały rozmodlone dziewice i prawiczków z różańcem w ręku . Obok widniało hasło: "/Strzeż mnie, Ojcze!/". Na innych bannerach te same postaci wyciągają lubieżnie języki i znają "69 sposobów na zachowanie dziewictwa". Nie spodobał się również filmowy spot, w którym dziewczyna miesiąca House - "Krasavica" pokazywała swój sposób na zachowanie dziewictwa: seksownie ruszała biodrami i jadła banana.

"To był rekord i swoisty ewenement, ta kampania okazała się tak bardzo prowokacyjna, że ludzie organizowali nawet zbiorowe protesty przeciwko kampanii" - mówi Braun.

Znacznie mniej - bo 37 - skarg wysłano na reklamy Mobilkinga. W spotach wirtualnego operatora komórkowego wystąpiły skąpo ubrane dziewczyny. Wszystkie pokazywano w trakcie nieudolnego wykonywania typowo "męskich" zadań - kobiety strzelały z karabinu, reperowały auto. Ale niewiele im z tego wychodziło. "Pewne rzeczy są tylko dla prawdziwych facetów" - komentował głos zza kadru. Reklamę uznano za rażący przykład dyskryminacji ze względu na płeć. Spot został ocenzurowany.

Na trzecim miejscu wśród najbardziej oprotestowanych reklam znalazł się bilboard promujący film "Frontiers”, na którym widać zmasakrowaną i zakrwawioną kobietę. Zaskarżyło ją dziewięć osób.

Większość skarg dotyczyło billboardów i plakatów, co czwarta skarga dotyczyła reklam telewizyjnych, co dziesiąta reklam internetowych.

W 158 przypadkach skargi zostały uznane za zasadne w całości lub w części, 42 skargi zostały odrzucone.