Zmiana pogody nastąpi powoli - temperatura będzie się stopniowo obniżać, a opady z deszczu przejdą w śnieg. Dziś w całym kraju było jeszcze ciepło: na południowym wschodzie temperatura siegnęła nawet 15 stopni. Jedynie na Opolszczyźnie i na Dolnym Ślasku było chłodniej, a służby meteorologiczne ostrzegały przed możliwymi opadami śniegu.

Śnieżna pogoda w reszcie kraju zacznie się dopiero w najbliższych dniach. W poniedziałek będzie już chłodniej - od 2 stopnii na południu do 5 stopnii w innych regionach. Pojawią się też przelotne opady deszczu. W środę pojawią sie pierwsze przelotne opady śniegu w całym kraju, a temperatury spadną do 1-2 stopni na plusie.

W czwartek i piątek temperatury dojdą do zera, śnieg spadnie w całej Polsce, typowa zima potrwa przynajmniej przez kolejny tydzień. Przyczyną takiej sytuacji będzie powrót mokrych niżów do środkowej Europy. Dotychczas wędrowały one nad Skandynawią lub też nad wodami Morza Śródziemnego i omijały Polskę.

Opady spowodują jednak utrudnienia na drodze. Wszystko co spadnie w ciągu dnia, nocami będzie zamarzać, powodując na drogach i chodnikach bardzo niebezpieczną gołoledź.