Zdaniem Amerykanów o atrakcyjności Warszawy przesądzają niskie ceny, dobra kuchnia i bliskie obchody Roku Chopinowskiego.

Amerykańska gazeta przekonuje, że Warszawa powita turystów jako tanie, przyjemne, niezbyt zatłoczone miasto oferujące miejsca w luksusowych hotelach i doskonałą kuchnię. Jednak głównym atutem jest możliwość odkrywania fascynującej polskiej historii i kultury, a zwłaszcza miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem, zanim w 2010 r. - czyli roku Chopinowskim - odwiedzą je miliony wielbicieli tego kompozytora.

Dla Amerykanów Warszawa przestaje więc być anonimowym punktem na mapie. Potwierdza to Andrzej Szymański, przewodniczący Warszawskiej Izby Turystycznej, który jednocześnie prowadzi jedyny w centrum miasta kemping. "Od lat goszczę u siebie Amerykanów, którzy wynajmują samochody kempingowe w Niemczech i odwiedzają Polskę kawalkadami po kilka, kilkanaście aut. Żelaznym punktem wizyty jest Warszawa" - wyjaśnia Andrzej Szymański. "Są zachwyceni kuchnią, architekturą i gościnnością. Czują się u nas coraz bezpieczniej, a na koncerty chopinowskie do Łazienek wyruszają z mojego kempingu liczne grupy" - dodaje.

"Póki nasza waluta jest tania, inwestujmy w turystykę" - podkreśla prezes Polskiej Izby Turystycznej Jan Korsak. Często mówi się, że Warszawa to dziwne miasto, które turyści omijają. Tymczasem w ubiegłym roku przyjechało do nas więcej turystów, także tych zagranicznych, niż do Krakowa. Prawdopodobnie ofensywa promocyjna stolicy na targach turystycznych zaczyna przynosić efekty.

"Cieszmy się, że Warszawa coraz częściej pojawia się na wysokich pozycjach w różnych światowych rankingach. Są to różne listy, różna jest metodologia badań, ale pojawiamy się regularnie w dobrym towarzystwie" - mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik prasowy stołecznego ratusza.

I rzeczywiście, jak wynika z raportu "Emerging Trends in Real Estate Europe 2009” opracowanego przez PricewaterHouseCoopers oraz Urban Land Institute, Warszawa umacnia swą pozycję jako miejsce dobrych inwestycji.

W rankingu perspektyw inwestycyjnych Warszawa zajęła 13. miejsce (w ubiegłym roku 16 pozycja, a dwa lata temu - 22). W rankingu perspektyw rozwojowych stolica Polski uplasowała się na siódmej pozycji - rok temu była na ósmej.

Z kolei w rankingu MasterCard Worldwide nasze miasto wraz z Szanghajem, Pekinem, Budapesztem, Kuala Lumpur, Santiago i Bangkokiem znalazło się w gronie metropolii, których mieszkańcy cieszą się jakością życia, a firmy stabilnym rozwojem. Warszawa zajęła w tym zestawieniu ósme miejsce.