34-letnia bezrobotna Anita Mansfeld ze śląskiego Mikołowa jest jedną z ponad 100 kobiet, które zgłosiły się do programu organizowanego przez miejscowy urząd pracy. Chciałaby dostać 30 tys. zł. Ma bardzo precyzyjny plan: chce w swoim miasteczku założyć firmę szkoleniową, z której usług będą korzystać klienci z całej Polski. Inne mikołowskie kobiety chcą zakładać spa, młodzieżowe puby i klimatyczne kawiarenki. ”Część z nich to panie powyżej 50. roku życia” - podkreśla Anna Sztuka z PUP. ”Dla wielu z nich unijna dotacja to jedyna szansa na zaistnienie na trudnym dla tej grupy wiekowej rynku pracy” - podkreśla. ”Do tej pory dotacje otrzymało już ok. 35 tys. osób, ale przewidujemy, że do końca roku wsparcie dostanie ponad 11 tys. kolejnych – mówi Dorota Bortnowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

W sumie resort w 2009 r. przeznaczył na wsparcie przedsiębiorców 515 mln zł z unijnej kasy. Dorota Bortnowska podkreśla, że program jest ważnym elementem walki z kryzysem gospodarczym. ”Osoba, która straciła pracę, zwykle nie ma pieniędzy na inwestycje. Dotacja jest więc dla niej wielką szansą” - podkreśla.

Są jednak również sceptycy bezzwrotnych dotacji. ”Jeśli do tej pory bez finansowej pomocy ludzie nie tworzyli firm, to nie jest dobrym pomysłem sztuczne tworzenie klasy przedsiębiorców” - uważa Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha. ”Tak jak nie zostanie się pisarzem po kursie pisania powieści, tak najlepsze szkolenie nie wykreuje przedsiębiorcy” - mówi.

Pieniądze otrzymają tylko najlepsze i wybrane przez specjalne komisje projekty, ale uczyć muszą się wszyscy, którzy zakwalifikują się do programu. ”Bo zanim rozdysponujemy środki, wszyscy kandydaci przechodzą profesjonalne szkolenia dotyczące zakładania i prowadzenia własnego biznesu” - mówi Maria Szczepaniak z konińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Ze wsparcia w ramach programu Kapitał Ludzki mogą skorzystać osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy. Jeśli otrzymają dotację, nie będą jej musieli zwracać, ale pod warunkiem że firma rzeczywiście ruszy i będzie działać co najmniej rok.

Informacje na temat dofinansowania można uzyskać w urzędach wojewódzkich lub na stronie internetowej: funduszeeuropejskie.gov.pl. Dane o dotacjach rządowych gromadzą powiatowe urzędy pracy.