Inne

Poprosiliśmy o jego rozwiązanie uczącego w liceum matematyka. Piotrowi Szewczakowi, nauczycielowi I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, zajęło to 25 minut. Jak przekonuje, z niektórymi zadaniami poradziliby sobie gimnazjaliści.

Reklama

Uspokajają także eksperci z CKE. "Wiemy, że wielu ten egzamin spędza sen z powiek. Zapewniam, że zrobiliśmy wszystko, by matematyka nie stała się siekierą, która obetnie maturzystom ręce. Na przygotowania do tego egzaminu poświęciliśmy blisko trzy lata. Zadania były wielokrotnie testowane. Chcemy, by jak największa część maturzystów poradziła sobie z tym egzaminem" - zapewnia Barbara Andrzejewska z CKE w wydziale matur odpowiedzialna za matematykę.

Jaki jest sens wprowadzania egzaminu, z którym z założenia nie będzie problemów? "Matematyka przez blisko 30 lat nie była przedmiotem obowiązkowym na maturze. Przez ten czas wokół tego przedmiotu narosła wręcz psychoza" - twierdzi prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej. To dlatego jego zdaniem powrót tego przedmiotu na egzamin dojrzałości powinien być miękki. "Nie mówmy, że matura z matematyki będzie łatwa, żeby nie odbierać radości ze zdania tego egzaminu" - podkreśla profesor.

Reklama

p

1. Każdy to potrafi

Inne
Reklama

Zadania nr 2, 3, 6, 9, 10, 12 – 14, 18, 21

Komuś, kto przeszedł kurs matematyki w liceum, rozwiązanie tych zadań nie sprawi trudności. To zagadnienia, z którymi każdy licealista musiał się zetknąć i powinien je rozwiązywać automatycznie. Nie wymagają głębszej wiedzy matematycznej. A jedynie podstawowych algorytmów, czyli np. umiejętności rozwiązania nierówności kwadratowych bądź korzystania z własności funkcji trygonometrycznych. Czas rozwiązań zadań testowych nie powinien przekroczyć 1-2 min. Czas rozwiązania zadania nr 21 może być dłuższy, gdyż wymaga ono wykonania obliczeń. Nie powinno jednak zająć więcej niż 4-5 minut.

czytaj dalej



2. Zadania dla gimnazjalisty

Inne

Zadania nr 1, 4, 8, 11 (na rys.), 16, 17

To są zadania wymagające inteligencji i podstawowej wiedzy matematycznej. Można powiedzieć „społecznej wiedzy dotyczącej matematyki”, czyli np. że sześcian to bryła mająca sześć ścian, a jej objętość mierzy się w jednostkach sześciennych. Inny przykład to znajomość sposobu obliczania średniej arytmetycznej. Dlatego z rozwiązaniem powinien poradzić sobie gimnazjalista. Nie powinno mu to zająć więcej niż minutę czy dwie, a są też takie, które rozwiązuje się w kilka sekund.

3. Klasyczne zadanie maturalne

Zadania nr 5, 7, 15, 19, 20, 22 – 24, 27, 29, 30, 31

Z tego typu zadaniami licealista, który rzetelnie przygotowuje się do matury, musi się zetknąć, rozwiązując chociażby arkusze maturalne z lat ubiegłych. Na początku ich rozwiązanie mogło wymagać od niego czasu i skupienia, bo wymagają użycia w jednym zadaniu wiedzy z kilku działów matematyki, czyli jak w zadaniu 29 własności ciągu, umiejętności rozwiązywania układu równań i równań wymiernych. Jednak po zrobieniu kilku zadań z tej grupy uczeń rozwiązuje je automatycznie. Czas na ich rozwiązanie to około 5 min, ostatnie trzy mogą zająć kwadrans na każde, ponieważ wymagają większej liczby obliczeń.

4. Tego może przestraszyć się maturzysta

Zadania nr 25, 26, 28

Te zadania paraliżują licealistów, gdyż pojawiają się w nich takie stwierdzenia, jak: wykaż, udowodnij czy uzasadnij. To wymaga od uczniów czegoś więcej niż sztampowego obliczenia. Problem polega na tym, że uczniowie wiedzą, jak je rozwiązać, ale nie potrafią przelać sposobu myślenia na papier. Zapominają bowiem, że rozwiązując zadanie, mogą opisywać krok po kroku, co robią, korzystając również ze zwykłego, niematematycznego języka. To jest dodatkowa wskazówka dla egzaminatora, że maturzysta wie, co robi. Choć te zadania wymagają abstrakcyjnego myślenia i sporządzenia dowodu matematycznego, ich rozwiązanie powinno zająć 10 min.