p

Silny wiatr spodziewany jest także w wielu innych województwach. Możliwe jest niszczenie zabudowań, zrywanie dachów, niszczenie linii napowietrznych, duże szkody w drzewostanie, znaczne utrudnienia w komunikacji, a nawet zagrożenie życia. Jednocześnie spodziewane są opady deszczu i śniegu, miejscami zawieje. W województwie podkarpackim na górnej Wisłoce, górnym Wisłoku i górnym Sanie spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych wywołane opadami. Możliwe są lokalne podtopienia - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Reklama

Z powodu silnego wiatru i wysokiej fali na Bałtyku zostały odwołane rejsy promów wypływających we wtorek i w środę z Gdyni do Karlskrony. Z tego samego powodu odwołano też wtorkowy rejs z Gdańska do Nynaeshamn. Jeśli następne prognozy pogody potwierdzą poprawę warunków, najwcześniej prom z Gdańska do Szwecji wypłynie w środę wieczorem, a z Gdyni - w czwartek rano.

We wtorek na Podhalu spadł pierwszy w tym sezonie śnieg. W związku ze złamanymi pod naporem śniegu drzewami zakopiańska straż pożarna interweniowała kilkanaście razy. Na Kasprowym Wierchu we wtorek rano leżało 20 cm śniegu. W górach jest zamieć, a temperatura spadła do minus 7 st. W Zakopanem rano leżało ok. centymetra śniegu, a termometry wskazywały plus 1 stopień Celsjusza. Opady śniegu pod Giewontem mogą utrzymać się do piątku.

Reklama

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie polecają wycieczek powyżej górnej granicy lasów. Szlaki są pokryte śniegiem, a w wyższych partiach gór niektóre odcinki ścieżek są oblodzone. Dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i mgła, która w znacznym stopniu ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie.

>>>Konar złamał turystom kręgosłupy

Sa już pierwsze ofiary załamania pogody. We wtorek dwoje turystów, mieszkańców Nieporętu, zostało przewiezionych do szpitala po tym, gdy na jednej z ulic Zakopanego przygniótł ich konar drzewa, który złamał się pod naporem mokrego śniegu. Mężczyzna jest w stanie ciężkim - poinformował PAP rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Kowalcze.

Reklama

Także beskidzkie szczyty po raz pierwszy tej jesieni pobielił śnieg. W południe najwięcej było go w rejonie Pilska w Beskidzie Żywieckim - około 10 cm. Ratownicy grupy beskidzkiej GOPR poinformowali, że przybielone są wszystkie partie szczytowe powyżej 1000 m n.p.m. 3 do 5 cm śniegu leży m.in. na Babiej Górze, Klimczoku, Skrzycznem. "Warunki do uprawiania turystyki są fatalne. Jest zimno i wilgotno. Nad ranem termometry wskazywały niewielki mróz, do minus 2 stopni C. W beskidzkich dolinach pada deszcz" - powiedział ratownik dyżurny stacji w Szczyrku.

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu leży ok. 1 cm śniegu. Rano na Połoninie Wetlińskiej było 2 stopnie mrozu, wiał silny wiatr. W ocenie GOPR, opady śniegu lub deszczu oraz ograniczona widoczność i silny wiatr sprawiają, że w całym paśmie Bieszczad i Beskidu Niskiego są trudne warunki turystyczne. "Turystom odradzamy wyjścia w góry" - zaznaczył ratownik dyżurny.

IMGiW ostrzega przed gwałtowanym pogorszeniem się w najbliższym czasie warunków na drogach. Tam gdzie temperatura spadnie do zera i poniżej, czyli w rejonach górskich, w Małopolsce, na Suwalszczyźnie i Podlasiu, może wystąpić gołoledź. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadziła we wtorek "stan zimowej gotowości" na 18 tys. km dróg krajowych.

Synoptycy z IMiGW przewidują, że w najbliższych dniach nie ma co liczyć na poprawę pogody. Zimowa aura utrzyma się co najmniej do końca tygodnia.