• ~dziadek
    2014-06-29 20:46
    Chamy
  • ~Jakub
    2014-06-30 09:06
    może kretyn, albo koledzy kretyna który to zrobił powinni przeczytać to:
    Tworzenie rozpoczęto w styczniu 1919. Żołnierzami pułku byli przede wszystkim polscy Tatarzy. Służyli w nim też muzułmanie innych narodowości m.in. Azerowie. Ostatecznie w lipcu 1919 roku sformowano trzy szwadrony liniowe, szwadron karabinów maszynowych i dywizjon techniczny. 3 lutego 1920 roku rozkazem naczelnika Józefa Piłsudskiego nadano jednostce nazwę Tatarski Pułk Ułanów imienia Mustafy Achmatowicza.

    Pułk walczył początkowo z wojskami niemieckimi w rejonie Grodna, następnie został przerzucony na Polesie. Później brał udział w wyprawie kijowskiej i wkraczał do Kijowa. Osłaniał w walkach odwrotowych wojska polskie w rejonie Horynia nad Styrem. W wyniku tych walk pułk poniósł duże straty, pozostało tylko 86 ułanów. W Płocku doszło do odtworzenia pułku, który wziął jeszcze udział w walkach w rejonie Wyszogrodu i Dobrzynia w 1920 roku. 10 września 1920 roku pułk rozwiązano.

    Po rozformowaniu pułku wielu ułanów trafiło do 13 Pułku Ułanów Wileńskich, którego 1 szwadron od 1936 nosił nazwę wyróżniającą "tatarski".
  • ~Palec bozy
    2014-06-29 23:25
    To sa totalne brednie! Podlasie znam jak wlasna kieszeń i wiem że Tatarzy sa dla Podlasian dumą! Wszyscy wiedza ze polscy Tatarzy znaleźli się w Polsce na zaproszenie Jana Sobieskiego za pomoc polskiemu Krolowi w walkach z Turkami. Dostali od niego za to kilka wsi! W przeciwieństwie do innych mniejszości w Polsce Tatarzy sa tymi którzy znaleźli się w Polsce legalnie i zawsze byli dumą Podlasian, dlatego inne mniejszości niezyczone w Polsce sa zazdrosni o uprzywilejowane miejsce Tatarow w polskiej historii i podszywają się pod Polakow chcac wbić klin między Polakow a Tatarow! Typy które to zrobily to żydowscy tzw agenci u białostockich prawicowców. Ich zadaniem jest prowokować i sprowadzać na prawicowców nienawiść, udowadaniac ze sa agresywnymi nacjonalistami. Przyjdzie dzień ze dobiorę się im do doopy! Żaden z nich nie przetrwa mogą być tego pewni! Wbijanie klina miedzy bratnie narody jak Polacy, Węgrzy, Czesi było standardem dla zaborcow! Żeby nie dopuscic zeby narody te znow się połączyły sporo nałajdaczyli w historii. Wegrzy np. z Rakoczym nigdy Polski nie najezdzali, tylko zawsze pomagali nam w walkach z roznymi najeźdźcami. Żaden czeski Brzetyslaw też Polski nie najezdzał chociaż był szwabem podstawionym pod Czechow. Boleslaw chrobry nigdy nie oślepił jakiegoś tam czeskiego kontrkandydata do tronu to wymyślili Austriacy. Tak jak wymyślili przegrana przez polpolskiego wegierskiego krola Ludwika II z Turkami w bitwie pod Mohaczem. Ludwik II nigdy nie był adoptowany przez Habsburgow ani nie przegrał bitwy tylko został skrytobójczo otruty przez Austriakow żeby przejąć dla siebie władze na Wegrzech! Robili co mogli żeby sklocac bratnie z Polakami narody. Inni niszczyciele znajdujący się w Polsce pomagali im ile tylko mogli! A zbeszczeszczenie grobow i meczetu w Kruszynianach to kolejna proba! Prawicowcy znaja doskonale historie i wiedza ze polscy Tatarzy zawsze dzialali zgodnie z Polakami i sa im zyczliwi a dobrze znani nam DYWERSANCI chcą im przy*rać dlatego ze sami maja NAJGORSZA u Polakow opinie!
  • ~Kielczanin
    2014-06-30 00:02
    Jeżeli to nie robota jakiś dzieciaków, to szukałbym sprawców w kręgach specjalizujących się w tropieniu polskiej ksenofobii i faszyzmu.
  • ~marian ze slaska
    2014-06-30 05:33
    grupa oszolomow-dzialala na czyjes zlecenie.sam pochodze ze slaska,na podlasiu czuje sie dobrze,ludzie dobrzy,przyjacielscy.znam kilku tatarow z podlasia.powiem krotko,ludzie otwarci,naturalni goscinni.ci co dokonali profanacji,niech nie mienia sie chrzescijanami,katolikami.ja szanuje kazda religie.policja powinna znalezc tych oszolomow,i upublicznic ich wizerunki.
  • ~ppl
    2014-06-30 08:15
    RUSKA PROWOKACJA... proponuje zebrac pieniadze i zainstalowac monitoring przy meczecie, cmentarzu i na rogatkach (drogach wylotowych). Ci potomkowie Tatarow to naprawde sa swietni ludzie.
  • ~gość
    2014-06-30 08:37
    Być może na mizarze w pobliżu meczetu spoczywają żołnierze wojska polskiego z 1 Szwadronu jazdy tatarskiej W.P. imienia immana Ali Ahmatowicza walczący o niepodległość Polski.To przykład do czego prowadzi dzieci i młodzież nauka tylko religii katolickiej w szkołach i demagogia tv Trwam gloryfikująca kościół katolicki i nie pokazuja zbrodni kościoła rzymskokatolickiego z drugiego tysiąclecia.
  • ~GOŚĆ
    2014-06-30 08:39
    Oooo jaka miła informacja z samego rana.
  • ~Sebastian
    2014-06-30 08:45
    To pewnie RZYMSKOKATOLICKIE świnie na tle religijnym pod wpływem demagogii tv Trwam.
  • ~Jakub
    2014-06-30 09:01
    co za wstyd...