Największy na świecie portret Jana Pawła II będzie się składał z setek tysięcy fotografii Polaków - jego wymiary to 55 x 26 metrów. Będzie wierną kopią portretu beatyfikacyjnego, który zawiśnie na Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Reklama

Jak powiedział prezes Gaweł, do tej pory nadesłano już 50 tys. zdjęć, z których powstanie wielki portret. Znajdą się na nim m.in. znane twarze - np. muzyka Stanisława Soyki, aktora filmowego i teatralnego Tadeusza Chudeckiego i lidera zespołu "Leszcze" Macieja Miecznikowskiego.

Zdjęcia można przesyłać do 18 kwietnia. Aby stać się częścią wielkiego portretu, trzeba wysłać SMS o treści P jak Portret na numer 72551 (2 zł netto), a następnie przesłać swoje zdjęcie za pośrednictwem strony www.portretjp2.pl lub MMS-em na numer: 664 400 100 (cena według stawek operatorów). Ze wszystkich nadesłanych zdjęć zostanie wygenerowany Wielki Portret Jana Pawła II.

"Każdy z nas, tworząc fizycznie zdjęcie papieża, daje świadectwo swojej identyfikacji z przesłaniem, które nam pozostawił nowy błogosławiony Jan Paweł II" - zachęcał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Odpowiedzialny z realizację projektu inż. Rafał Bykowski poinformował, że portret zostanie wydrukowany na specjalnym materiale. "Zastosujemy tusz lateksowy, który gwarantuje możliwość długotrwałej ekspozycji grafiki w każdych warunkach atmosferycznych, co jest szczególnie ważne, bo wielki portret Jana Pawła II ma pozostać na Świątyni Opatrzności Bożej przynajmniej do Święta Dziękczynienia, 5 czerwca" - podkreślił Bykowski.

Jak poinformowano, już w tym tygodniu rozpoczęły się pierwsze prace nad montażem konstrukcji nośnej. Ze względu na wielkość (55 x 26 metrów) i ciężar grafiki (ok. 600 kg) oraz jej ekspozycję na różne warunki atmosferyczne - jest to zadanie szczególnie trudne, wymagające wykorzystania najnowocześniejszej techniki. "Nie spotyka się często na świecie tak wielkich portretów, a na pewno nie spotkałem się z tak dużą grafiką swobodnie montowaną na pustej przestrzeni" - zaznaczył Bykowski.