Ankieta, jaką przeprowadził tygodnik "Newsweek" wśród posłów, potrafi zaskoczyć. Wśród 248 przepytanych parlamentarzystów aż 19 proc. uważa, że Jan Paweł II powinien czuwać nad ludźmi na całym świecie. 28 proc. uznało z kolei, że papież mógłby zostać kolejnym patronem Polski. "To największa postać w dziejach od czasów Jezusa Chrystusa" – stwierdził nawet Franciszek Stefaniuk.

Reklama

Niemal połowa – 47 proc. – posłów nie chce, by beatyfikowany w niedzielę papież miał patronować wybranej grupie zawodowej czy społecznej, albo wyselekcjonowanym wartościom. Z drugiej strony pozostali politycy prześcigają się w pomysłach, komu mógłby patronować papież. Według pięciu ankietowanych taką grupą "zawodową" mogliby stać się politycy.

Za to najwyraźniej politycy mają dosyć wolnych dni świątecznych. Na pytanie czy Dzień Papieża Jana Pawła II ustanowiony na 16 października powinien być dniem wolnym od pracy aż 73 proc. posłów odpowiedziało "nie". Głównie ze względu na sytuację ekonomiczną kraju i niedawne ustanowienie święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. "Papież nie życzyłby sobie, by czcić jego pamięć rezygnacją z pracy. Sam przez całe życie hołdował zasadzie ora et labora" – uzasadnił to stanowisko Rafał Grupiński z PO.