362 sposoby na zabicie Lacha. RECENZJA „WOŁYNIA”

| Aktualizacja:

Odcięte siekierami ręce, nogi i głowy, ludzie rozrywani końmi i przybijani do drzwi, rozcinane nożami brzuchy ciężarnych kobiet, studnie wypełnione ciałami – całe to okrucieństwo pokazane w filmie „Wołyń” można traktować dosłownie. Tak bowiem było. Jednak pod tą porażającą dosłownością kryje się przesłanie, które ma szansę przysłużyć się polsko-ukraińskiemu pojednaniu.

wróć do artykułu
  • ~Niezarejestrowany
    (2016-10-07 07:15)
    Jaka tam Ukraińska niechęć. Niech się pochodzą z tym, że mordowali Polaków, a Polacy powinni w końcu przestać traktować Ukraińców jak braci. Nigdy nie głosowałem i nie będę głosował na partie która traktuje Ukraińców jak braci i kompanów.
  • ~mm
    (2016-10-07 07:17)
    Mnie takie obrazy przerażają,bo z jednej strony szokują,z drugiej znieczulają. W porównaniu z nimi prawdziwa przemoc nie robi wrażenia. Co jeszcze można wymyślić?
  • ~Piotr
    (2016-10-07 08:13)
    Ja się zastanawiam dlaczego od kilku miesięcy o 100% wrosła ilość arty na temat Wołynia? Tak, straszne i nie obgadane do końca, ale nie dajmy się manipulować Moskwie i Berlinowi bo widać że w tym macają swoje łapy! My Polacy zdecydujemy co z tym zrobimy a nie jakiś szubrawiec od Putina czy Merkelowej
  • ~anty_błazen
    (2016-10-07 09:18)
    Wspomnienia ofiar są mi znane. Ciekawy jestem jednak wspomnień oprawców. Część z nich jeszcze żyje, ciekawe co mają do powiedzenia po latach...
  • ~Awaw
    (2016-10-07 09:59)
    Film okropny, przerażający nawet jesli w obrazie jes 50% prawdy bo zadn film nie pokaże jej w stu procentach to, niewatpliwie okrucieństwo powielane tego typu filmami nie zachęca do oglądania i edukacji. Fakt jest faktem Ukraińcy nacjonaliści dokonali potwornej zbrodni na swoich kolonizatorach nie usprawiedliwia oczywiscie to niczego juz w ogniem i mieczem zapowiadali ze " beda łachów riezaty"
  • ~ubudubu4
    (2016-10-07 10:01)
    Trzeba wyprowadzić KOD na ulicę, nie może PIS-owski film zatruwać nasze stosunki z Ukrainą....
  • ~Ozz
    (2016-10-07 10:02)
    Historia lubi się powtarzać, ja byłbym ostrożniejszy w przyjmowaniu tylu Ukraińców do Polski.
  • ~mlk
    (2016-10-07 10:20)
    Film nalezy zakwalifikować do kategorii "horror" (jak filmy o teksańskich pilach, itd.).
  • ~SWD
    (2016-10-07 12:17)
    Chyba śnicie, że pojednam się z krajem, który wymordował mi połowę rodziny a majątek z Jeziorskiego Majdanu i kolonii Jaźwiny rozgrabili (jakieś 800 hektarów z pałacem, lasami i jeziorami).Stryj Śp. Stanisław Śwital major AK dowódca obrony obwodu Przebraże to mój krewny, wój (żyjący więc bez nazwisk) współorganizator ewakuacji kol. Jaźwiny po donosie córki gen. Cziernogłazowa do UPA, która zajęła z mężem ww Jeziorski majdan i przyczyniła się do wymordowania około 300 Polaków. Wiem o tych zbrodniach i nigdy nie wybaczę. Autor chyba postradał zmysły sądząc, że ktokolwiek wybaczy jawną RZEŹ a nie wojskowe działania. To nie było wyzwalanie Ukrainy tylko jawne MORDERSTWO na nieuzbrojonej cywilnej ludności!!! Dziś mordujących w ten sposób nazywa się: psychopata, mrderca, chry psychicznie, zwyrodnialec! NAZYWAJMY RZECZY PO IMIENIU
  • ~ziolo
    (2016-10-07 12:47)
    coz z tego ze nakrecili,zeby obejrzec za granica trzeba sie logowac placic i bog wie co ,tak polska dba aby poszlo to w swiat ,poprostu wstyd.
  • ~Diekuje ze powstal ten film
    (2016-10-07 13:38)
    Nie wierzylam w to , ze znajdzie odwazzny rezyser i zrobi film o Wolyniu o tym jacy byli ukraincy wobec naszych rodakow Dla mnie ukrainiec nigdy nie bedzie przyjacielem oni nie potrafia kochac To jest zlosliwy narod
  • ~Katarzyna
    (2016-10-07 15:15)
    Aż mnie ciarki przeszły jak przeczytałam tę recenzję... Dziś wieczorem idę oglądać Wołyń...
  • ~Kontemplyta
    (2016-10-07 15:43)
    Re:Anty-Błazen. Ukraińcy robią wciąż dokładnie to samo - organizują mafie w Warszawie zajmujące się wywłaszczaniem Polaków.
  • ~Kresowiak
    (2016-10-07 16:22)
    Przypomina mi sie zachowana w rodowym archiwum historia o tym, jak to za Chmielnickiego czarna sotnia na Ukrainie rezała paniw Lachiw! Wtedy jeden pijany ataman wrzeszczał na całe gardlo: "Rezaj pana Lacha pomalenku - bo to był dobry pan!!!" Podobno - żeby mniej cierpiał - poili go w miedzyczasie przednimi trunkami z jego własnej piwniczki, dokarmiali astrachanskim kawiorem i nawet przeprowadzali transfuzje, żeby sie za szybko nie wykrwawił! Podobno nawet w trakcie rezania dali rade zrobic saganek kaszanki i tylko czekali na flaki! Podobno sie doczekali... A teraz razem z Pawłem Kowalem i innymi dur niami konsumują tę kaszankę w sejmowym bufecie! A jeżeli jeszcze nie konsumują - to skonsumują po powrocie z Ukrainy! Potem zjedzą nasze jabłka i popiją naszym mlekiem! I niebawem dopadnie ich s r a cz ka!
  • ~Paweł Kowal
    (2016-10-07 16:33)
    Wasyl ! - Mów mi brudziu!
  • ~darwin
    (2016-10-07 17:51)
    Żaden naród nie jest święty czy bez grzechu. Działają zwykłe prawa przyrody, gdy toczy się walka o ograniczone zasoby. W czasie wojny te zasoby były ograniczone a prawo pisane ma się nijak do praw natury.
  • ~Dorothy
    (2016-10-07 19:38)
    To jest ważny film, chociaż samo czytanie o nim sprawia, że ma ciarki. Mocne kino, na dodatek oparte na prawdzie.
  • ~artur
    (2016-10-07 21:42)
    niebedzie miedzynami zgody takich zbrodni sie niewybacza nigdy beda zyc i umierac obarczeni lekiem i strache nalozu smierci dopiero ci co zrozumieja i poproszaao wybaczenie zaznaja spokoju ,gdy sie czyta jak rabia siekierami bezbronnych rosjanmpolakow i nnnychh to sie odechciewa znimi nawet sasiedztwa. przyjedzzie do walcza na ,pomorze,na mazury czy dolny slask zbaczcie jak sie zachowuja wobec polakow ..ci ktorzy dostali obywatelstwo polskie szkoly edukacje nienawiodza nas..bo tego ucza sie w domu i szkolach..dlatego ja im niewybacze .poki niezrozumieja ale nie jestem tu kims szczegolnym decyzjka otym jak postapic lezy w rekach tych ktorym zarabali przeszlosc i szanse na przyszlosc..oni zdecyduja alno ich potomni......
  • ~anna