362 sposoby na zabicie Lacha. RECENZJA „WOŁYNIA”

| Aktualizacja:

Odcięte siekierami ręce, nogi i głowy, ludzie rozrywani końmi i przybijani do drzwi, rozcinane nożami brzuchy ciężarnych kobiet, studnie wypełnione ciałami – całe to okrucieństwo pokazane w filmie „Wołyń” można traktować dosłownie. Tak bowiem było. Jednak pod tą porażającą dosłownością kryje się przesłanie, które ma szansę przysłużyć się polsko-ukraińskiemu pojednaniu.

wróć do artykułu
  • ~SWD
    (2016-10-07 12:17)
    Chyba śnicie, że pojednam się z krajem, który wymordował mi połowę rodziny a majątek z Jeziorskiego Majdanu i kolonii Jaźwiny rozgrabili (jakieś 800 hektarów z pałacem, lasami i jeziorami).Stryj Śp. Stanisław Śwital major AK dowódca obrony obwodu Przebraże to mój krewny, wój (żyjący więc bez nazwisk) współorganizator ewakuacji kol. Jaźwiny po donosie córki gen. Cziernogłazowa do UPA, która zajęła z mężem ww Jeziorski majdan i przyczyniła się do wymordowania około 300 Polaków. Wiem o tych zbrodniach i nigdy nie wybaczę. Autor chyba postradał zmysły sądząc, że ktokolwiek wybaczy jawną RZEŹ a nie wojskowe działania. To nie było wyzwalanie Ukrainy tylko jawne MORDERSTWO na nieuzbrojonej cywilnej ludności!!! Dziś mordujących w ten sposób nazywa się: psychopata, mrderca, chry psychicznie, zwyrodnialec! NAZYWAJMY RZECZY PO IMIENIU
  • ~Ozz
    (2016-10-07 10:02)
    Historia lubi się powtarzać, ja byłbym ostrożniejszy w przyjmowaniu tylu Ukraińców do Polski.
  • ~Niezarejestrowany
    (2016-10-07 07:15)
    Jaka tam Ukraińska niechęć. Niech się pochodzą z tym, że mordowali Polaków, a Polacy powinni w końcu przestać traktować Ukraińców jak braci. Nigdy nie głosowałem i nie będę głosował na partie która traktuje Ukraińców jak braci i kompanów.
  • ~Diekuje ze powstal ten film
    (2016-10-07 13:38)
    Nie wierzylam w to , ze znajdzie odwazzny rezyser i zrobi film o Wolyniu o tym jacy byli ukraincy wobec naszych rodakow Dla mnie ukrainiec nigdy nie bedzie przyjacielem oni nie potrafia kochac To jest zlosliwy narod
  • ~anty_błazen
    (2016-10-07 09:18)
    Wspomnienia ofiar są mi znane. Ciekawy jestem jednak wspomnień oprawców. Część z nich jeszcze żyje, ciekawe co mają do powiedzenia po latach...
  • ~Agnieszka
    (2016-10-08 22:57)
    Film dosłownie wbił mnie w ziemię... I przypomniałam sobie też co opowiadał mi dziadek jeszcze w latach 80-tych o okrucieństwie Ukraińców, ja wtedy, w podstawówce, nie bardzo mu wierzyłam bo w szkole nam wpajano że to Niemcy byli najgorsi... Tak czy inaczej film polecam każdemu, trzyma w napięciu przez cały czas, nie epatuje okrucieństwem choć jest bardzo bolesny. I jest w jakiś sposób bardzo piękny, choć jest to piękno bolesne, cierpiące. Bardzo dziękuję Panu Smarzowskiemu za ten film i wszystkim osobom, które go współtworzyły.
  • ~Karol
    (2016-10-07 22:19)
    Kto teraz powie narodowi,w imie jakich to wyzszych racji starano sie przemilczec tak straszliwa zbrodnie na bezbronnej polskiej ludnosci...jakze to musi bolec ze taki dumny narod przez tyle lat nie mogl poznac tej jednej z najbolesniejszych kart swojej historii. Jak pisal poeta,,sa w ojczyznie rachunki krzywd.."
  • ~Kresowiak
    (2016-10-07 16:22)
    Przypomina mi sie zachowana w rodowym archiwum historia o tym, jak to za Chmielnickiego czarna sotnia na Ukrainie rezała paniw Lachiw! Wtedy jeden pijany ataman wrzeszczał na całe gardlo: "Rezaj pana Lacha pomalenku - bo to był dobry pan!!!" Podobno - żeby mniej cierpiał - poili go w miedzyczasie przednimi trunkami z jego własnej piwniczki, dokarmiali astrachanskim kawiorem i nawet przeprowadzali transfuzje, żeby sie za szybko nie wykrwawił! Podobno nawet w trakcie rezania dali rade zrobic saganek kaszanki i tylko czekali na flaki! Podobno sie doczekali... A teraz razem z Pawłem Kowalem i innymi dur niami konsumują tę kaszankę w sejmowym bufecie! A jeżeli jeszcze nie konsumują - to skonsumują po powrocie z Ukrainy! Potem zjedzą nasze jabłka i popiją naszym mlekiem! I niebawem dopadnie ich s r a cz ka!
  • ~anna
    (2016-10-07 22:11)
    Mocny film powinni to wszyscy obejrzeć
  • ~Kontemplyta
    (2016-10-07 15:43)
    Re:Anty-Błazen. Ukraińcy robią wciąż dokładnie to samo - organizują mafie w Warszawie zajmujące się wywłaszczaniem Polaków.
  • ~sd2015
    (2016-10-09 00:41)
    Niemcy nas rozstrzeliwali m.in. na zasadzie za 1 Niemca - 50 (100) Polaków, wywozili do KL, na roboty do Rzeszy, Ruscy wywozili nas na Sybir, w Katyniu oficerom powiązali ręce i też rozstrzelali. Ale nie było tam takiego okrucieństwa. To co zrobili nam Ukraińcy, tego nie zrobił nam żaden naród. I nigdy im tego nie zapomnę. Byłem kiedyś we Lwowie. Jak zobaczyłem tam na placu w centrum miasta pomnik St. Bandery miałem dość. Nigdy już tam, czy w tamte okolice nie pojadę. Nie chcę nawet na nich patrzeć, nie chcę ich słuchać, nie chcę od nich niczego. Trzeba być nienormalnym, zaprzańcem niegodnym bycia Polakiem, by jeszcze w jakiś sposób im pomagać. Po co ? Niech ich załatwią Rosjanie, proszę bardzo. Wielokrotnie rozmawiałem z Rosjanami, czy Niemcami. Jestem w stanie z nimi normalnie rozmawiać. Ukraińców nie chcę widzieć i słyszeć - nigdy.
  • ~k
    (2016-10-09 22:07)
    Krwawa historia naszego narodu i to nasz obowiązek przeżyć ten film mam jeszcze żyjąca babcie która przeżyła historie wolynska i kiedy wróciłam do domu po filmie nic jej nie mówiąc ze byłam w kinie poprosiłam aby mi opowiedziała o tamtych przeżyciach któryś raz rzędu oczywiście odtwarzała wątki dokładnie tak jak było filmie dosłownie rany podziękowania dla twórców filmu
  • ~kol
    (2016-10-10 16:29)
    nasi wspaniali parlamenarzysci i caly rzad robia cale cyrki wokol zbrodni w katyniu bo dokonali tego rosjanie, bez tortur i meczenia jencow, natomiast wychwalaja i udzielaja pomocy ukraincom ktorzy w okrutny sposob wymordowali conajmniej kilkaset tysiecy cywili w tym kobiety i dzieci a przed zamordowaniem ich torturowali, okaleczali, mordowali dzieci na oczach rodzicow - mordowali to jest bardzo delikatnie powiedziane - bo przed zamordowaniem okaleczali je aby zadac tak dziecku jak i jego rodzicom jak najwiekszy bol
  • ~kasztelan
    (2016-10-09 08:46)
    Za akcje ,,Wisła" przeprasza polska scena polityczna, to jakaś kpina nielogiczna. Nikt Polski nie przeprosił za winę jaką ukraina nosi, dokładniej ukraińscy gieroje. Morderstwa dzieci, kobiet to ich heroiczne boje. Co te ku ...y miały w głowie.
  • ~Kaja
    (2016-10-08 07:46)
    Byłam na Wołyniu wczoraj, całą noc myślałam o filmie, teraz tez myślę o tym co znaczy człowiek, ile krzywdy może zrobić człowiek drugiemu człowiekowi. Film jest zrobiony rewelacyjnie, trzyma w ogromnym napięciu. Polecam każdemu.
  • ~kaleń
    (2016-10-10 09:21)
    i my dla tej swołoczy konfliktujemy się z poważnym Narodem Rosyjskim. dla tej niedomytej pijanej bandy. fundujemy ty,m bandziorom studia i przyjmujemy do Polski/k-wa wolałbym mieć tu Ruskich niż tych zwyrodnialców. chcieli samośtyjnoj ukrainy -niech walczą i pracują.
  • ~rrr
    (2016-10-16 09:58)
    Mamy wreszcie film który pokazuje prawdę o cierpieniach polaków ze strony Ukraińców,a Warszawą pełna tej hołoty,zobaczcie z jaką nienawiścią oni na nas patrzą.źydowscy reżyserźy do tej pory opluwali nas w idzie,pokłosie i robili morderców.Stuhr,, ten chętnie w ich filmach gra..
  • ~janus
    (2016-10-08 17:50)
    polecam książkę pt Krwawe żniwa " autor p.Piotrowski-naoczny świadek tamtych zdarzeń. Tu tak naprawdę nie ma co komentować ;to wszystko się wydarzyło. Co dalej z tym zrobić to jest pytanie
  • ~Dorothy
    (2016-10-07 19:38)
    To jest ważny film, chociaż samo czytanie o nim sprawia, że ma ciarki. Mocne kino, na dodatek oparte na prawdzie.
  • ~vfdvdf
    (2016-10-08 11:17)
    Na wojnach wiele było okrucieństw, znęcań tortur, rozwija ona prymitywne odruchy zabija człowieczeństwo, ale gdy nie ma wojny, ale jest ludobójstwo, to ma ono swoje granice, odczłowieczeni rosjanie zabijali strzałem z pistoletu, ukraińskie bandy ludzie którzy nie brali udziału w wojnie mieli tak zniszczoną psychikę nienawiścią, że dopuścili się zbrodni nieznanych i niedopuszcoznych, nienawiść jaka tkwi w rusinach straszna jest, co by pomyśleć gdyby wojna jeszcze dotknęła te spaczone umysły. Ten twór który zamieszkuje wschodnią Polską tzw. "ukrainę" powinien zostać w całości zlikwidowany. Bo przyjdzie znów czas rzezi. A nie mówi się o niej duże bo ginęli tam Polacy, nie żydzi, czy rosjanie, czy inne narodowości, tylko Polacy, dlatego nie ma wrzasku o sprawiedliwości. Swoją drogą moja znajoma (Panie świeć nad jej duszą), mieszkała w centralnej Polsce (tam gdzie teraz jest "granica" z okupowaną wschodnią częścią Polski) mówiła, że wszyscy ludzie mówili tam długo długo po wojnie o zbrodni wołyńskiej, w świadomości ludzkiej istaniała
  • Sanna Marin

    Najmłodsza premier świata, wychowana przez parę jednopłciową. Kim jest Sanna Marin?

  • Miejsce zbrodni w Ząbkowicach Śląskich

    18-latek ujawnił, dlaczego zamordował rodziców i brata. Trafił na trzy miesiące do aresztu [WIDEO]

  • Kamil Zaradkiewicz

    Zaradkiewicz chce listy sędziów SN powołanych w PRL. Gersdorf odpowiada

Zobacz więcej