"Przyjęcie w Polsce niemieckiego modelu polityki historycznej byłoby dla nas zabójcze" [WYWIAD]

| Aktualizacja:

"Polska, Niemcy i Rosja mają odmienne modele polityk historycznych; dla Polaków odcinanie się od przeszłości - na wzór niemiecki - byłoby rzeczą zabójczą" - mówi PAP socjolog dr Michał Łuczewski, którego książka pt. "Kapitał moralny" trafiła do księgarń.

wróć do artykułu
 • ~[ ╲╱]∪[├─┤]
  (2018-09-29 11:31)
  Jan Tomasz Gross zwyczajnie kłamie wiec jego motywacja ma wtórne znaczenie bo cel nie usprawiedliwia środków. Tak po prostu - dziwie się porównywaniu ludzi ignorujących fakty i/lub zakłamujących fakty z ludźmi którzy przedstawiają fakty bez zakłamywania czy pomijania i jednocześnie wyrażają swoją ocenę tychże faktów z która to można się zgodzić (lub nie). Krytyczne dla historyka jest właśnie przedstawienie faktów obiektywnie przy prawie do subiektywnej ich interpretacji którą można odrzucić lub poddać krytyce przedstawiając kontr opinie.
 • ~ ~
  (2018-09-29 11:35)
  PiS zna się na polityce historycznej tak jak żoliborski kurd upel na założeniu rodziny i wychowaniu dzieci!
 • ~partia piSS dzieli
  (2018-09-29 12:02)
  nastepny piSS fachura
 • ~slazak
  (2018-09-29 12:11)
  Waszym najwiekszym zagrozeniem sa tzw. prawdziwi Polacy i patrioci. Oni utoruja wam droge do prawdziwego polskiego faszyzmu.
 • ~Bundeskalifaty Germanistanu
  (2018-09-29 12:27)
  jakie tam odcinanie, nasz Adolf mardzo lubił religię POkoju, 13 Dywizja Górska SS "Handschar" (niem. 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Handschar" ) — dywizja Waffen-SS złożona z muzułmańskich Bośniaków i Chorwatów podczas II wojny światowej
 • ~socjalistyczni tow. Mołotow i Ribbentrop
  (2018-09-29 12:29)
  nasza socjalistyczna wymiana gospodarcza w latach 1939 -1941 była fantastyczna - do czasu.
 • ~riddick
  (2018-09-29 12:57)
  Panie Ash, Europa miała takie szanse ale je bezpowrotnie straciła doprowadzając do dwóch wojen światowych. Europa nie jest zdolna do prawdziwego zjednoczenia prze ambicje głównie niemieckie ale też francuskie i brytyjskie.Skończy jako klub dyskusyjny
 • ~pola
  (2018-09-29 13:35)
  tak by chciala opozycja totalna ----szkola bez historii o polsce -a s kolei niemcy ruscy -ucza i falszuja ------coz mamy w polsce sprzedawczykow zasprzedancow ---z reki jedza wrogom ----obraz obecny ulica i zagrania --kto to jest i co ma doppwiedzenia ---mysle ze polacy to widza --i ocenia -ta targowice
 • ~emeryta
  (2018-09-29 13:41)
  dla historyków Belzebub zarezerwował specjalne atrakcje. Nawróć się Pan póki czas!!
 • ~akuku
  (2018-09-29 15:11)
  rozmowa redaktor Teresy Torańskiej z posłem PiS Joachimem Brudzińskim o katastrofie smoleńskiej. Uczmy się od Rosji, jak robi się politykę historyczną i buduje tożsamość narodową” – mówił tymczasem Brudziński. – „Uczmy się od Putina. Bo to on po jelcynowskiej degrengoladzie, kiedy Jelcyn, próbując demokratyzować Rosję, *********** – przepraszam za słowo – Związek Radziecki i Rosję, skonsolidował ją. Czym? Poczuciem dumy narodowej. Przywrócił postsowieckiej mentalności, postsowieckiemu człowiekowi, dumę z Rosji. Rosjanie potrafią być dumni, na wyrost czasami”.
 • ~Śląskie i Galicja to nie Polska!
  (2018-09-29 15:17)
  Kwękający martyrologizm przegranych na własne życzenie powstań z Kongresówki ma budować pseudo-wspólnotę na Śląsku, Pomorzu czy w Galicji? To ma być wspólnota żenady i obciachu?
 • ~polityka historyczna
  (2018-09-29 15:46)
  Jesli nie ma sie aktualnie nic czym moznaby innym zaimponowac probuje sie oczywiscie robic tzw. kapital moralny by chociaz w tym pokazac swoja wyzszosc nad innymi. I po to jest moim zdaniem potrzebna polityka historyczna. Zupelnie negatywny skutek ma ona jesli jest prowadzona klamliwie dla wlasnych celow.
 • ~ryszard1955
  (2018-09-29 16:57)
  Historię należy zostawić historykom a nie oddać pozwolić na manipulowanie nią przez polityków. Obecna "polityka historyczna" sprowadza się głównie do fetowania heroicznych klęsk militarnych i tworzenia kultu "żołnierzy wyklętych". Wystarczy porównać skalę zaangażowania państwa w obchody powstania warszawskiego i powstania wielkopolskiego czy powstań śląskich. Cóż osiągnęli dla Polski "żołnierze wyklęci"? Należy ich szanować za wierność swoim ideom ale nie stawiać jako przykład dla młodzieży. Wielu z nich to były dzieci przedwojennych elit walczące z nową władzą o utrzymanie swoich klasowych przywilejów. Nie chcieli reformy rolnej i nacjonalizacji przemysłu. Zmiany te zostały przeprowadzone ponad prawem - ale cóż czasami wola ludu musi być ponad prawem. Nie można tożsamości Polaków budować na haśle "jacy to my jesteśmy wspaniali".
 • ~kox
  (2018-09-29 20:09)
  Jestem zwolennikiem powiedzenia "co było a nie jest nie pisze się w rejestr". Dlatego dziwi mnie podejście polaków do historii pełnej przegranych walk, wojen i sytuacji politycznych świadczących o tym że polacy nie potrafią wyciągać wniosków z przeszłych zdarzeń, co więcej są dumni z przegranych i ciągle tkwią w przeszłości zamiast żyć teraźniejszością i cieszyć się ze zdobywania tego co jest im dostępne.
 • ~astaxan
  (2018-09-29 21:21)
  Niemcy zawsze były zbrodniarzem Europy, a Polska ich ofiarą, więc nie może być mowy o podobnym modelu polityki historycznej.
 • ~Homer
  (2018-09-30 11:54)
  Autor ma problem z podstawami logiki, uwazajac ze przyjecie podobnego podejscia jak Niemcy jest rownowazne i ma sens jedynie w wypadku podobnych problemow. Ten brak odciecia, czyli krytycznego podejscia do Polski przedwojennej oraz bardzo roznych postaw w okresie okupacji i pielegnowanie mitow prowadzi do tego, ze klasa polityczna oraz znakomita wiekszosc spoleczenstwa nie ma uksztaltowanej umiejetnosci krytycznej oceny tak przeszlosci jak i wspolczesnej polityki, nie potrafi aktywnie i konstruktywnie brac udzialu w zyciu politycznym i spolecznym, a tym samym wspoltworzyc przyszlosc wlasnego kraju - lepsza, wykorzystujac istniejace mozliwosci i tworzac nowe. Zamiast tego mamy kolejne proby rekonstrukcji mitu wedle chorych wizji politykow. To jest droga na manowce, Hisorycy nirstety maja w niej swoj udzial, nie oferujac krytycznej analizy.
 • ~Środa
  (2018-09-30 17:16)
  To, że Niemcy się odcinają od historii to nic dziwnego bo jest to historia wstydliwa i śmiertelnie krzywdząca Europę. Szkoda tylko że zamiast się tłumaczyć i zadośćuczynić awanturują się i atakują .
 • ~o czym mowa ?
  (2018-10-01 22:33)
  Nasza przeszlosc nie jest haniebna tak jak niemiecka i rosyjska. Nie mamy sie od czego odcinac .,wrecz odwrotnie.
 • ~kox
  (2018-10-04 22:55)
  A ja uważam że właśnie model niemiecki byłby dla polski właściwy, czyli kompletne zerwanie z przeszłością pełną przegranych bitew i wojen a potem przeżywania tego jako męczeństwa narodu. Czas byłby z tym skończyć i zabrać się za robotę i codzienne problemy, Z tej historii nikt nic nie będzie miał a wysłuchiwanie tych jęczących klechów na temat polskiej historii to raczej zaczyna nudzić i wnerwiać. Wygląda na to że Polska swoją ostatnią wielką bitwę to wygrała w roku 1410 a potem same klęski. W każdym razie dla polaków najważniejsze jest zarabiać i urządzać sę na bierząco a co było a nie jest to kto o to dba.
 • ~Duma
  (2018-10-08 08:29)
  Wystarczy posłuchać WIELKICH AUTORYTETOW, tych którzy kochali Polskę i jej służyli. Mamy ich na szczęście sporo. Obiecaliśmy JP 2 ze będziemy wierni Jego słowom . Bądźmy.!!!

Może zainteresować Cię też:

 • Policja

  Media: Policja zatrzymała ojca posła-elekta. Miał 1,5 promila alkoholu

 • Monika Olejnik

  Awantura u Olejnik. "Nie zapisałam się ani do PiS-u, ani do Platformy"

 • Samochód

  "Zawieszono Twoje ogłoszenie na Otomoto.pl". Tak wyłudzają dane do logowania w banku

Zobacz więcej