Rosja odtajniła raport marszałka Żukowa z 1945 o Warszawie. "Miasto jest martwe"

W Moskwie przedstawiono w czwartek raport radzieckiego marszałka Gieorgija Żukowa ze stycznia 1945 roku, w którym informuje on m.in. o zniszczeniach w Warszawie, dokonanych przez wojska hitlerowskie. Według rosyjskich mediów jest to pierwsza publikacja raportu.

wróć do artykułu
  • ~jarek
    (2019-01-17 16:56)
    A kiedy raport o zdobyciu Gdańska przez sowietów?
  • ~head
    (2019-01-17 16:57)
    A to dopiero nowość. Było co utajniać.
  • ~czytałem "Wspomnienia i refleksje "
    (2019-01-17 16:58)
    Co w tym złego dostrzegli prawdziwi zwycięzcy ,gdyż jak rozumiem teraz bierzemy się za odbudowę stolicy . A może wybudujmy ją od nowa i zapomnijmy o dzielnicy Żolibórz ,może nie odrodzi się nazzi .
  • ~ziutek
    (2019-01-17 18:29)
    O co chodzi??? Byla II WS ? Byla! Rozpetana przez Niemcow ? Jak najbardziej!!! Zamiast powstac z kolan znow wystepujecie sie w roli ofiary !!! Dziwny i smutny ten kraj ..... Nie dziwie sie, ze dzisiejsze pokolenie ( a wbijano im historie w lepetyny ceglami) ZWIEWA. Do wroga rowniez!
  • ~Jeszcze Polska nie zginęła...
    (2019-01-17 19:18)
    17 stycznia, dzień wyzwolenia Warszawy. Dzien radości wszystkich zwykłych Polaków, których Niemcy przestali zabijać. Głodne dzieci dostały jeść, głodne dzieci sieroty odziano i nakarmiono. Ludiz nie interesowała polityka. Nie było nienawiści do żołnierzy I Armii i żołnierzy AC.
  • ~byłem Polakiem
    (2019-01-17 19:28)
    I co te prawicowe antykomunistyczne gałgany pokazują? W Polsce socjalistycznej od zawsze pokazywali dokumenty filmowe i fotografie zamordowanego miasta. Wszyscy po pięćdziesiątce doskonale znaja prawdę historyczną, którą tacy ludzie jak postsolidaruchy, kaczyści i inna prawicowa zaraza wymazywała z historii Polski. Jak IPN, ich twór do deptania Polaków przez Polaków.
  • ~Pamiętający
    (2019-01-17 19:47)
    A ja pamiętam jak w 2007 roku "historyk"? z IPNu w publicznej TV wmawiał oglądającym że Warszawę w czasie wojny zniszczyła Armia Czerwona.
  • ~Misio...,,,,,.,,.,,.,,,,..,,,....
    (2019-01-17 22:56)
    Jednocześnie Żukow informuje Stalina, że w "Łodzi, Tomaszowie, Radomiu, Bydgoszczy i wielu innych miastach" całkowicie zachowały się działające tam zakłady przemysłowe. Potem wywozili te zakłady w głąb ZSRR wraz z dobrami kultury, Jak odbili jakieś dobra kultury zrabowane przez Niemców, to uważali ,że jest dobro poniemieckie i nie zwracali prawowitym właścicielom. Prawdopodobnie mają spore zasoby zrabowanej sztuki w swoich tajnych archiwach .
  • ~Gościu
    (2019-01-18 07:23)
    Niestety taka prawda ale to 1 Armia WP i żołnierze radzieccy wyzwolili Warszawe. AK mimo tyłu członków i rozmachu nic nie zrobiła. Jedyne co to wywołała bezsensowne powstanie warszawskie, które dobilo do reszty Warszawę i mieszkańców. Niestety dzisiaj politycy piszą swoją historię, zmieniając fakty.
  • ~GB
    (2019-01-18 09:06)
    Polecam wszystkim zainteresowanym II wojną światową i sposobem jej prowadzenia przez Polski Rząd w Londynie oraz dowództwo AK w Warszawie, książkę "Obłęd 44". Daje do myślenia.
  • ~Nickiewicz
    (2019-01-18 11:20)
    W tlumaczeniu na nasze - w Warszawie nie ma nic do ukradzenia, sprobujemy gdzie indzej. I jakos nie pisza o tym jak z Pragi patrzyli jak niemcy systematycznie niszcza stolice i czekali az zostanie calkiem zrujnowana. Dopiero potem ja "wyzwolili".
  • ~Historyk1
    (2019-01-18 13:14)
    Giełda Wall Street sie blokowała , nie było innej metody jak wojna, aby ruszyć z zyskami . Sfinansowali Adolfa , mimo , ze chciał najpierw na Anglię pokonać ( tak mówiła logika ) to przekonali go do ataku na Moskwę , a potem Lend Lease Moskwie ( Moskwa płaciła złotem ) i była kasa. A po wojnie - brak europejskich konkurentów , a żeby chcieli Europejczycy konsumować to im coś kasy jako Plan Marshalla dosypali . (Zresztą jak pięknie Roosevelt "zaprosił " Japonię do wojny - nakładając embargo na ropę, a potem puszczając grupę Nagumo pod Pearl Harbor ) .
  • ~Dariusz
    (2019-01-18 13:36)
    A kiedy zakoncza sie kompleksy oraz fobia strachu z obecnej Rosji?! Tak olbrzymia i chora propaganda antyrosyjska nie jest chyba w zadnym kraju na swiecie... to juz nie jest normalne... a ze swiatowego mordecy i organizatora konfliktow w calym swiecie - USA robimy u siebie bohatera... fuj! Kto ma ztego wszystkiego korzysci? Zwyczajni Polacy? Watpie!
  • ~żart
    (2019-01-18 14:11)
    Adolfy mają szczęście ze wyzwoliły je armie zachodnie. Po przejściu wschodnich, państwo niemieckie (Rzesza) by nie istniała, jak Polska po zaborach (ok.120 lat). Liczą się spokojni ludzie, nie politycy (oszołomy).Wojny prowadzą do tragedii (prowadzą do rozwoju "umysłu"). Lepiej oglądać na deskach teatru,filmu niż w rzeczywistości na swoim organizmie.
  • ~kwr
    (2019-01-19 00:59)
    Hm. Niemcy ostatecznie rozwiązali polski problem stąd, jeśli chodzi o reparacje, to nie znajduą żadnych podstaw... Na pocieszenie, "Czują się moralnie odpowiedzialni"
  • ~kakov prykass