Odnaleziono rękopis słynnego listu polskich duchownych. "Upadają hipotezy, że tekst był negocjowany z biskupami niemieckimi"

| Aktualizacja:

Skany odnalezionego pod koniec maja w Rzymie rękopisu listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku zaprezentowano w czwartek we Wrocławiu. Chodzi o tzw. orędzie pojednania, w którym padają słynne słowa "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

wróć do artykułu
 • ~Marek Cywinski
  (2019-06-06 17:57)
  Polscy biskupi,powinni poprosić o wybaczenie,Naród polski.To ówczesny papierz nazwał atak Niemiec na Polskę"Dokonaniem dziejowej sprawiedliwosci".Jeśli kościół przeciwstawial się komunie,to tylko dlatego,że byla dla niego konkurencją no i odcinala możliwości ograbiania narodu.Podobnie,jak z poparciem k.k. dla rozbiorow Polski.Niewiele brakowało,aby Polska byl protestancka.bylibyśmy dziś potęgą.Protestantyzm wymagał,czytania Biblii,dlatego,gdy w krajach protestankich dzieci ,nawet chłopów,umiały czytać i pisać w Polsce katolickiej,ciemnota i analfabetyzm.Do dziś zbieramy tego "owoce"
 • ~żart
  (2019-06-06 17:41)
  O czym to świadczy ?. Kościól mial zawsze w du.ie świeckie państwo - liczy się kościelne (Watykan). Kominek to miał na nazwisko "organista" z mojej parafii, biskupa nie znałem z Wrocławia. Każdy h.j na swój ustrój. Niepotrzebne państwo (kościelne) w państwie (świeckim). Wierzysz w Boga (Prawdziwego), czy w "Mamonę" (kośioła) ?. Wiara czyni Cuda. Jakby posiedział parę dni w obozie za Adolfa, to by inaczej "gęgal" świętobliwy.
 • ~Marysia
  (2019-06-06 18:08)
  Co, znowu chce Pis " prostowac " historie im niewygodna. Pamietam, jak sie wtedy tamtejsza, czyli komunistyczna wladza oburzyla, no bo jakim prawem biskupi tym oprawcom przebaczaja, a tym bardziej proste o przebaczenie. Mysle, ze Pis by dzisiaj dokladnie tak samo zareagowal. Jasne, bo piskomuna! Pamietam, moja kuzynka w liceum byla zmuszona do podpisania protestujacego listu rzadu, przeciw tej " samowoli " biskupow!
 • ~sic.
  (2019-06-06 19:06)
  Nooo List napisali bracia Kaczynscy ...
 • Sanna Marin

  Najmłodsza premier świata, wychowana przez parę jednopłciową. Kim jest Sanna Marin?

 • Miejsce zbrodni w Ząbkowicach Śląskich

  18-latek ujawnił, dlaczego zamordował rodziców i brata. Trafił na trzy miesiące do aresztu [WIDEO]

 • Czeska policja

  Strzelanina w szpitalu w Ostrawie. Sprawca strzelił sobie w głowę [WIDEO]

Zobacz więcej