AK na Wołyniu porzuciła Polaków na pastwę UPA? Zychowicz: Odpowiedź jest tragiczna i rozdzierająca serce

| Aktualizacja:

Dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę okrutnych zbrodni Ukraińskiej Powstańczej Armii - pisze w swojej najnowszej książce Piotr Zychowicz. Jego "Wołyń zdradzony" we wtorek trafił do księgarń. Gdzie byli ci malowani chłopcy, te wszystkie "Wilki", "Błyskawice" i "Gromy? - pyta autor.

wróć do artykułu
 • ~amira
  (2019-07-02 11:16)
  część mojej rodziny zginęła na Wołyniu ,niby co miało zrobić AK niech mi ktoś powie.Banialuki
 • ~Jola1954
  (2019-07-02 11:51)
  Mój dziadek pochodził z rodziny polskiej,z licznej rodziny szlachty zagrodowej z okolic Nowogrodu Wołyńskiego.Ziemie te po I wojnie znalazły się w ZSRR.Część Polaków wyjechała po I wojnie na polski Wołyń,część została zamordowana lub zesłana do Kazachstanu,część pozostała.W czasie II wojny we wsi z której pochodził mój dziadek stacjonowała partyzantka radziecka i chroniła mieszkańców przed UPA.Wieś nazwano Partyzanckie Sieło. Na polskiej części Wołyniu moja rodzina została,która uciekła z rodzinnych stron po I wojnie, została zamordowana.
 • ~Misio.,,,,,.......,,,,,,,...,,.,.,.
  (2019-07-02 13:05)
  Większość mężczyzn Polaków z Wołynia zginęło lub trafiło do niewoli w kampanii wrześniowej. Pozostały kobiety dzieci i starcy. Na Wołyniu była znaczna przewaga ludności ukraińskiej, która była wrogo nastawiona do Polaków i kolaborowała z Niemcami . Raczej trudno w takich warunkach robić konspiracje.
 • ~Batko
  (2019-07-02 10:41)
  Szanowni Cyklon i Pozostali.Odpowiedz jest PROSTA. RUSO FOBICZNA mania dowództwa AK. Czyli wywołanie powstania przeciw ,, towarzyszom" radzieckim. Nie ważna Krew Polaków z Kresów,nie ważna Krew Polaków w Obozach itd, ważne by Polacy blokowali Wojska Radzieckie.
 • ~antyPiterek
  (2019-07-02 11:20)
  Niemcy byli olbrzymia machina do zabijania, a w tej machine czescia trybikow byli Ukraincy. Dopiero przystapienie do wojny USA i pomoc gospodarcza ze strony USA spowodowala ze szala wojny zaczela przechylac sie na strone panstw koalicji antyhitlerowskiej
 • ~autorwidmo
  (2019-07-02 10:31)
  Armia Krajowa zostawiła też na pastwę losu Polaków wyznania mojżeszowego. Niemcy wymordowali niemal 3 mln ludzi (rękoma Rosjan i Austriaków, wachmanów w obozach zagłady) a AK nie wysadziła nawet głupich torów do Treblinki, czy Oświęcimia.
 • ~Chlebem
  (2019-07-02 10:22)
  Dzisiaj ktos potomkom otwarto granice do Polski za ?.
 • ~Dziadziu
  (2019-07-02 10:31)
  No i po co znowu ekshumujecie , grzebiecie, rozszarpujecie dawno zabliznione rany. Czesc mojej rodziny tez tam zostala w taki czy inny brutalny sposob.... na zawsze, als ja juz nie chce widziec tych zdjac, czytac na ten temat, o tym mowic! Basta!
 • ~wołyń
  (2019-07-02 13:04)
  Jeśli przyjmiemy, że gdyby codziennie tak jak w czasie 63 dni krwawych walk Powstania Warszawskiego eliminowano 30 Niemców - w sumie 1800, to i tak w czasie II WŚ wyeliminowano jakieś 50 tys. A prawda jest taka, że w sumie jakieś 12 -15 tys. Nie było żadnego podziemia. Nie istniała AK... Ps. Czyszczenie dubeltówek i śpiewanie patriotycznych pieśni, to wszystko.
 • ~#Daro
  (2019-07-02 15:34)
  Stanisław Skalski (1915–2004) – generał Wojska Polskiego. Gdy rodziny Michników, Kuroniów, Mazowieckich, Geremków i innych obecnych prominentów wiernie służyły Stalinowi, gdy tworzyły aparat terroru przeciwko narodowi polskiemu, ja i dziesiątki tysięcy Polaków siedzieliśmy we więzieniu. Ja z wyrokiem śmierci. 24 grudnia 1992
 • ~Pani_Engelking
  (2019-07-02 10:16)
  Czemu ta potężna AK nie była w stanie obronić Żydów przed piekłem holocaustu? Co tam jacyś kresowiacy
 • ~Heniekk
  (2019-07-02 11:05)
  Polaczki to wampiry , lubia sie tarzac w cudzej krwi, we wlasnej krwi, rozrywac rany! Ta martyrologia, ja wieczna i jedyna ofiara. Caly swiat to wrog, wrog, wrog, ostatnio, to nawet Polak wrog. No jak ci z Gdanska tez wrogami, no dzisiaj czytalem ! Czy to jeszcze normalne? Pytanie retoryczne!
 • ~Dante
  (2019-07-02 12:33)
  Pan Zychowicz już dawno dorobił się łatwi historyka-skandalisty. Cóż dzisiaj miliony zarabia się tylko na wywoływaniu skandali. Polecam wszystkim debatę kiedy Zychowicz został dosłownie zmieciony z powierzchni ziemi przez Leszka Żebrowskiego w temacie podobnie skrojonej książeczki dot. żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Polecam wszystkim ponad 2h debatę na YouTube. Z Zychowicza sypią się pióra, kiedy punktuje go Żebrowski.
 • ~Zenon
  (2019-07-03 02:21)
  Piotr Zychowicz, "historyk" wydający dla kasy książki o znikomej wartości historycznej, pełne błędów i przeinaczeń świadomie wprowadzające czytelników w błąd. Zdecydowanie lepiej kupić poważne książki historyczne o masakrze na Wołyniu, bo będą to lepiej i sensowniej wydane środki.
 • ~tiktak
  (2019-07-02 22:18)
  Takie bzdury może pisać tylko dyletant albo ktoś piszący na zlecenie. Chłopstwo, czerń ukraińska uzbrojona w kosy, widły, siekiery to tylko element planu wymordowania Polaków. Autor nie słyszał , że UPA była dobrze zorganizowaną strukturą złożoną z wielu szczebli. Nie słyszał o policji ukraińskiej, batalionach SS złożonych z ukraińców? Nie słyszał o Legionie Wołyńskim, dywizji SS Galizien, która po łomocie zebranym od Rosjan w pierwszej swojej bitwie zajęła się wyłącznie bezbronnymi Polakami ? O rozkazach Szuchewycza, Kłaczkiwskiego też nie słyszał ? Kim oni byli ? Sołtysami ? W związku z tym twierdzenie, że AK nie nie chciała walczyć z chłopstwem uzbrojonym w widły i siekiery jest popisem dyletanctwa. Jeśli jest jakiś mit do obalenia to Zychowicza- historyka. Szkoda, że taki ktoś uchodzi za kontynuatora myśli Cata, Studnickiego, Bocheńskich. Ludobójstwo ukraińskie nie jest tematem na beletrystykę.
 • ~uzdek98
  (2019-07-02 14:00)
  jak zwykle byli zajeci soba... awansami, apanażami i wchodzeniem w d..e aliantom, zeby sie zalapac na jakis wyzszy stołek i czmychnąc z tego polskiego gó..a
 • ~Antynagus
  (2019-07-02 12:07)
  Dlaczego innych sie karze za kapiel na golasa a jak posel jackiewicz z pis paradowal z golym tylkiem i nie tylko to sluzby porzadkowe nie reagowaly !!!
 • ~wielkiamat
  (2019-07-02 12:43)
  Ludobójstwa na wschodzie na Żydach w czerwcu i lipcu 1941 dokonały luźne watahy uzbrojone w widły, siekiery, cepy i inne tego typu prymitywne narzędzia rolnicze.
 • ~Cyklon
  (2019-07-02 18:23)
  Admin ty wszo dlaczego usunięty został mój komentarz - był zbyt prawdziwy w temacie wydarzeń tamtego okresu???
 • ~╲╱.├─┤
  (2019-07-02 21:58)
  Gubię się - przecież Ukraińcy mówią że to nie UPA mordowała... ojciec pana Bodnara (RPO) pobiera kilkaset zł odszkodowania co miesiąc od Polski za to że był w czasie komuny prześladowany jako banderowiec...
 • Tymoteusz Szydło

  Ks. Szydło nie chce już być duchownym. Prawnik: Nie został i nie planuje zostać ojcem

 • Jan Maria Jackowski

  Senator PiS przyznaje: Banaś ma armaty. Możemy się spodziewać wielu bolesnych raportów [ROZMOWA]

 • podatki, kalkulator

  Split payment już nie tak dobrowolny. Za trzy miesiące wchodzą zmiany

Zobacz więcej