Historyk: Kiszczak i Jaruzelski wiedzieli o planach porwania ks. Popiełuszki

| Aktualizacja:

Bez wątpienia Kiszczak i jego otoczenie wiedzieli o planach wobec Popiełuszki. W ramach struktury MSW porwanie nie było możliwe bez jego wiedzy. Jednak zgodnie ze starą zasadą panującą wówczas w resorcie spraw wewnętrznych w tak poważnych sprawach nikt nie pozostawiał rozkazów na piśmie. Plany te musiał też znać Jaruzelski – mówi PAP prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu i IPN.

wróć do artykułu
  • ~WMB
    (2019-11-17 16:35)
    Prawdziwy odkrywca z tego historyka.... jeszcze niech odkryje, jakim cudem kariera towarzyszy z PZPR wieńczy się w Brukseli. To prawdziwa zagadka historyczna a warto to wiedzieć.
  • ~kubwa
    (2019-11-17 09:32)
    Panu Polakowi warto przypomnieć, że jego Uniwersytet założył Bolesław Bierut. Milewskiego.
  • ~jurek
    (2019-11-16 06:22)
    Popiełuszko taki wyblakły temat jak ,,mądrości,, tego dziwnego kapłana. Chciał być politykiem ale pierwej poszedł do seminarium.Znawcy poczynań Popiełuszki mają o nim swoje zdanie ,a nie jest ono kryształowe.Jego śmierć to tragedia kilku osób i ich rodzin.Kler darł szaty z powodu jego śmierci,ale było to dla nich niezły kąsek propagandowy.Zarówno historycy,politycy,wszelkiej maści kler i zakonnicy daliby spokój rozdrapywania tragedii.Jeżeli już, to może napisać by jak kler blokował wyjście z zakładu karnego Piotrowskiego po odbyciu połowy kary,wiele to mówi o miłości bliźniego i ewangelicznej nauki darowania winy.
  • ~Najwyższa Władza w P.R.L.
    (2019-11-12 06:34)
    Niestety, ale na tamte czasy to była najwyższa władza, Biuro Polityczne K.C. PZPR.
  • ~Tarabannik.
    (2019-11-08 21:41)
    Dziennikarze czekają przed drzwiami na ks. Prymasa, .. czekają, .... w pobliżu, na wprost drugich drzwi stoi brudnoszary fiat 125p, (czarnobiały ekran), koło fiata kierowca, wysoki o kościstych rysach twarzy, z bujnym sumiastym wąsem, drzwi uchylił. Dziennikarze czekają .. Kółko Różańcowe nieopodal kontempluje modlitewnie, .. dziennikarze czekają przed drzwiami Kancelarii Parafialnej, .. aż tu nagle z drugich drzwi wychodzi pośpiesznie ks. Prymas, w d..ie ich mając wali na szagę prosto do fiata ... ale jedna czujna dziennikarka niedała się zaskoczyć, zapała mikrofon, i hyżo biegąc z boku zapytuje wprost; ,,Księże Prymasie, to jak to teraz będzie z księdzem Popiełuszkiem, czy on pojedzie do Rzymu?" - ,,A pojedzie do Rzymu, pojedzie" ks. Prymas odrzekł, wsiadł do fiata, kierowca zamknął za nim drzwi, wsiadł za kierownicę i pojechali.
  • ~Nic !.
    (2019-11-07 11:03)
    Pytanie co zostalo zrealizowane z tego co obiecywal im ksiadz ?.
  • ~Kapelan
    (2019-11-06 15:59)
    A J.P 2 ! nic nie wiedzial o SPEDALONYCH DUCHOWNYCH . KREMOWKA nic nie wiedziala nic nie slyszala.
  • ~Milczek
    (2019-11-04 15:03)
    Też wiedziałem ale nie mogę nic mówić na ten temat.
  • ~ofek
    (2019-11-03 17:27)
    nie pleccie glupot as co macie tam zapisane tam u was pisal kiczczak czy jaruzelski zeby kogos mordowac Wtedy tak nie bylo to byla jedna komurka ktora to zrobila i proszxer nie oczxerniac innych teraz wiecej nasz gnebicie nasylacie rano Abwu a pozniej okazuje sie ze sa niewinni i sad ich wypuszcza tyo jest wladza to jest nieudolnosc politykow Wam daleko do takich ludzi jak byl Jaruzelski Czy Kiszczak
  • ~Wera
    (2019-11-03 06:34)
    Wszyscy wiedzą że ci dwaj panowie maczali w zabiciu ręce kochanego kś.Popiełuszki tak samo jak wiemy że nie było Zamachu Smoleńskiego afer PO i ruiny kraju.
  • ~cyc
    (2019-10-31 14:10)
    Historyk czy mniemanolog ten Polak vel Wolak
  • ~majdan72
    (2019-10-30 20:42)
    Czytałem gdzieś że zabójstwo ks. Popiełuszki było rozgrywką pomiędzy służbami wojskowymi a cywilnymi bezpieczniakami i nie chodziło o Milewskiego ale o prymat w nowej zarysowującej się rzeczywistości (był koniec 1984) Jak było naprawdę pewnie jeszcze długo (albo nigdy) się nie dowiemy.
  • ~Mambo
    (2019-10-29 11:55)
    Polska nauka: mam tezę, ale nie mam dowodów. Wierzcie mi!!!
  • ~Owieczka
    (2019-10-27 22:42)
    Wysysanie teorii z własnej wyobraźni dobre jest dla bajkopisarzy ale od naukowców należy oczekiwać czegoś innego.
  • ~jurek
    (2019-10-27 20:20)
    wielce uczone wpisy czytać tu można.W szanującym się barze piwnym gdyby piszące tu towarzystwo swoje mądrości powiedzieć zechciało, pierwej oni a tuż za nimi resztka piwa z pokala by popłynęła.
  • ~naukowo dowiedzione
    (2019-10-26 12:47)
    Jaruzelski i Kiszczak byli polskimi sadystami.
  • ~siupak
    (2019-10-26 12:25)
    No ! , właśnie przed chwilą pytałem o to Gen, Jaruzelskiego . Powiedział : oczywiście !.
  • ~Wytyczne.
    (2019-10-25 07:13)
    Wytyczne pochodziły z Biura Politycznego PZPR.
  • ~tor
    (2019-10-24 16:13)
    Jak widzę tylko życie niektórych się liczy i WARTO o tym pier......lić w nieskończoność Zginęło w tamtym okresie dziesiątki ludzi w Radomiu ,Gdyni Szczecinie no ale nie byli księżmi to nie warto na co dzień o nich mówć . Czyżby panie HISTORYK . Pewnie jakaś posadka się szykuje
  • ~orzelek2016
    (2019-10-24 12:11)
    Nie wiedzieli o tym , sam o tym słyszałem z wiadomych ust. To była samowolka pewnego dyrektora departamentu z MSW. Panie profesorze nadzwyczajny Polak, sięgnij pan głębiej do źródeł.
  • Miejsce śmierci 21-latka w Koninie

    Zamieszki w Koninie. Policjant, który zastrzelił 21-latka, nie wyjdzie ze szpitala przez miesiąc?

  • Tadeusz Kościński

    Londyńska kariera nowego ministra finansów. Pracował w instytucji wykorzystywanej przez SB

  • Alaksandr Łukaszenka

    Łukaszenka: Nie kłamcie Polakom, że my tu z Rosją chcemy wysłać przeciwko wam czołgi. Po cholerę nam taki sojusz?

Zobacz więcej