• Badacze w Mamerkach
  16
  3
  W poniemieckich bunkrach w Mamerkach na Mazurach poszukiwano we wtorek Bursztynowej Komnaty. Podobnie jak przed rokiem niczego nie znaleziono. Dzięki poszukiwaniom skarbu, do dawnej kwatery dowództwa Wehrmachtu przyjeżdża za to coraz więcej turystów.
 • Muzułmanin w czasie modlitwy
  16
  14
  Największy ze współczesnych lęków Europy rodził się, gdy Niemcy zachwycili się potencjałem islamu, Arabowie nazistami, a ostatnimi sojusznikami Żydów zostali Polacy.
 • Mathias Rust z matką
  2
  17
  Przed 30 laty, 28 maja 1987 roku, młody niemiecki pilot amator Mathias Rust w sportowym samolocie, prześlizgując się przez radziecki system obrony powietrznej, wylądował na Placu Czerwonym w Moskwie. Skutkiem jego wyczynu były dymisje w dowództwie armii ZSRR.
 • Widok zewnętrzny gmachu Sejmu i Senatu podczas przebudowy
  17
  27 marca 1928 roku był szczególnym dniem dla polskiego parlamentaryzmu. Sejm po raz pierwszy zebrał się w nowej sali posiedzeń w dobrze znanym po dziś gmachu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Dobudowano ją do dawnej żeńskiej szkoły, Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien. Pierwsze posiedzenie odbyło się tu 10 lutego 1919 roku, od tego czasu Sejm podlegał ciągłej przebudowie. Projekt okrągłej sali posiedzeń przygotował Kazimierz Skórewicz, kurator Zamku Królewskiego w Warszawie. Równocześnie do gmachu parlamentu dobudowano Dom Poselski, dziś nazywany Starym Domem Poselskim. Jak widać na jednym z archiwalnych zdjęć z galerii, na wygody ówcześni posłowie raczej nie mieli co liczyć...
 • UNIKATOWE BANKNOTY Z SERII LUBELSKIEJ ZAPREZENTOWANE W POLSKIEJ WYTWÓRNI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
  1
  Wojna jeszcze trwała, kiedy rząd lubelski rozpoczął drukowanie nowych banknotów mających zastąpić niemieckie marki, okupacyjne złotówki i rosyjskie ruble na ziemiach zajmowanych przez Armię Czerwoną. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych zaprezentowała ich specjalną serię, wydaną w 1974 roku na 30-lecie powstania PRL. Trafi ona do powstającego muzeum przy ulicy Rybaki w Warszawie
 • KSIĄŻKI SKARG I WNIOSKÓW. ZABAWNY RELIKT PRL
  10
  18
  Towarzyszyły polskim konsumentom przez cały PRL, od 1954 roku. Choć miały służyć usprawnianiu obsługi sklepowej, dziś stanowią przede wszystkim  dowód na to, jak fatalnie działała. Wpisy, jakie można wyczytać w nielicznych książkach skarg i zażaleń, mogą bawić, ale w czasach, gdy klient wbrew popularnemu powiedzeniu nie był żadnym panem, doprowadzały do szewskiej pasji. Z okazji przypadającego na 15 marca Światowego Dnia Konsumenta przypominamy, co leżało na wątrobie konsumentom w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
 • Obraz, który namalował Adolf Hitler
  39
  18
  Może się podobać, może nie podobać, ale na pewno przyciąga uwagę. Obraz namalowany przez Adolfa Hitlera pokazano na wystawie w Muzeum Salò koło włoskiej Brescii.
 • Bunkry na plaży w Kołobrzegu
  21
  14
  Sztorm odsłonił bunkry na plaży zachodniej w Kołobrzegu. Żelbetonowe kręgi to fragmenty Kompanijnego Rejonu Umocnionego 19. Baterii Artylerii Stałej, która służyła obronie wybrzeża przed desantem nieprzyjaciela w okresie zimnej wojny – poinformował PAP muzealnik Robert Dziemba.
 • MARSZAŁEK NA MADERZE
  43
  33
  Madera gościła już wiele osobistości. Przyjeżdżali tu między innymi brytyjski premier Winston Churchill, austriacki cesarz Karol I Habsburg oraz pisarz Ernest Hemingway. Portugalska wyspa szczególnie zapisała się również w polskiej polityce. Tutaj w 1931 roku do zdrowia dochodził marszałek Józef Piłsudski. Zainteresowanie jego pobytem na Maderze podsycały plotki o romansie z towarzyszącą mu dr Eugenią Lewicką, osobistą lekarką marszałka i zgrabną "blondynką o ładnych, błękitnych oczach", jak opisywał ją bliski znajomy rodziny Piłsudskich...
 • Mozaika przedstawiająca twarz Jezusa Chrystusa w świątyni Hagia Sophia w Stambule
  57
  41
  Legendy o podróżach Jezusa do Indii są popularne wśród turystów odwiedzających ten kraj. W Kaszmirze odwiedzają rzekomy grób, a w buddyjskim Ladakhu klasztor Hemis, gdzie ponoć miał studiować. Wśród turystów zdarzają się przypadki syndromu jerozolimskiego.
 • Zomowcy o swojej pracy
  6
  1
  "Jesteśmy tak samo ludźmi jak każdy inny człowiek". "Człowiek się denerwuje, rzucają w nas kwasami, butelkami z benzyną". "Ludzie powinni mieć trochę zrozumienia dla naszej pracy". W ten sposób na początku lat 80. funkcjonariusze ZOMO mówili o swojej pracy. Materiał TVP:
 • MIĘDZYWODZIE. WRAK XIX-WIECZNEGO STATKU WYCIĄGNIĘTY Z PLAŻY
  4
  44
  Pogoda nie dopisywała, za to dopisywały nastroje ekipy wydobywającej wrak XIX-wiecznego statku z plaży w Międzywodziu. Specjaliści zajęli się wyrzuconym dwa miesiące temu przez Bałtyk cennym zabytkiem. Starają się uratować z niego jak najwięcej.
 • Leszek Czarnecki

  Czarnecki obawiał się o niezależność audytora. W poniedziałek opublikujemy pełne nagranie i stenogram

 • papież Franciszek

  Papież zmienił treść "Ojcze nasz". Eksperci: To prawdziwa rewolucja

 • Roman Giertych - zdjęcie z oficjalnego profilu

  "Plan Zdzisława"? Jest nowa taśma w aferze KNF. Giertych pisze, co na niej jest: Złożę ją w prokuraturze

Zobacz więcej