• OPUSZCZONY BROWAR GLOGERA W JEŻEWIE STARYM
  2
  96
   Jeszcze w latach pięćdziesiątych działał i tętnił życiem, dziś popada w ruinę i przyciąga miłośników tajemnic oraz miejskich eksploracji. Rozsypujące się ściany, zapadający się dach, wiatr hulający wśród odrapanych ścian, dreszcze na plecach i niesamowita historia, sięgająca drugiej połowy XIX wieku.
 • Egzemplarz Konstytucji 3 maja
  2
  2
  Jeden z oryginalnych czystopiśmiennych egzemplarzy Konstytucji 3 maja wywieziony przez Rosjan po III rozbiorze do Moskwy wrócił do Warszawy na mocy traktatu ryskiego; ocalał w powstaniu warszawskim tylko dlatego, że został przeniesiony do jednego z fortów Cytadeli Warszawskiej - opowiada PAP dr Michał Kulecki z Archiwum Głównym Akt Dawnych.
 • PSAŁTERZ FLORIAŃSKI I JEGO NIEZWYKŁE DEKORACJE
  5
  49
  Psałterz floriański od lat zadziwia historyków. Cenna księga powstała na przełomie XIV i XV wieku kryje wiele tajemnic. Nie wiadomo, gdzie powstał, na czyje zlecenie, kto go przygotował i ile osób pracowało nad tym dziełem. Bez odpowiedzi pozostaje również najważniejsze pytanie: co oznaczają zdobiące go ilustracje, a wśród nich na przykład postać wyglądająca jak mistrz Yoda z "Gwiezdnych Wojen" lub czarodziej Gandalf Szary z "Władcy Pierścieni"... W ten weekend każdy może sam się przekonać, jakie jeszcze niespodzianki można tam znaleźć. 23 kwietnia Psałterz floriański opuści skarbiec Biblioteki Narodowej i zostanie wystawiony w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia najciekawszych ilustracji z tego niepowtarzalnego średniowiecznego rękopisu.
 • Bunkier w Mamerkach
  12
  1
  To może być odkrycie większe niż pociąg z hitlerowskim złotem, do którego wciąż nie udało się dotrzeć. W pozostałych po wojnie bunkrach w mazurskich Mamerkach zlokalizowano ukryte pomieszczenie. Według pracowników miejscowego muzeum, niewykluczone, że znajduje się tam zaginiona słynna Bursztynowa Komnata, zrabowana w 1941 roku przez hitlerowców z rezydencji cara.
 • Archeolog podczas wykopalisk
  2
  1
  Na liczne pozostałości po średniowiecznych siedzibach rycerskich natrafili w Pniowie i Starych Tarnowicach dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod badawczych archeolodzy z Muzeum w Gliwicach.
 • PRZEDWOJENNI POLSCY POLICJANCI
  21
  89
  Na początku była Milicja Ludowa Polskiej Partii Socjalistycznej, którą w grudniu 1918 roku specjalnym dekretem upaństwowił Józef Piłsudski. Potem powołał drugą służbę - Policję Komunalną. Sejm początkowo proponował utworzenie nowej formacji o nazwie Straż Bezpieczeństwa, ale w końcu posłowie zmienili tę nazwę i już w lipcu 1919 roku uchwalono ustawę o Policji Państwowej. Pierwszym komendantem głównym został inspektor generalny Władysław Henszel, zaś pierwszym poważnym sprawdzianem nowej formacji była wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Wielu policjantów, zamiast pilnować porządku w kraju, ruszyło wtedy ochotniczo na front. Po zwycięstwie wrócili na ulice miast i miasteczek bogatsi o wojenne doświadczenia. Jakim sprzętem wówczas dysponowali? Jak wyglądała codzienność ich służby? Prezentujemy najlepsze fotografie przedstawiające funkcjonariuszy przedwojennej policji zgromadzone w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 • Olympic i Titanic (po prawej) w stoczni w Belfaście
  11
  2
  Na „Titanicu” było najpewniej kilkunastu pasażerów pochodzących z Polski. Wśród nich ks. Józef Montwiłł, który utonął, rezygnując z miejsca w szalupie ratunkowej - wyjaśnia Bożena Aksamit, ambasadorka wystawy „Titanic the Exhibition”, którą od 8 kwietnia oglądać można w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
 • "SKARBY" WYKOPANE PRZY UL. WIEJSKIEJ, OBOK SEJMU
  9
  7
  Przed wojną w tym miejscu stała kamienica. W czasie wojny piękne budynki zostały zrównane z ziemią. Tym bardziej zaskakiwać musi odkrycie, jakiego dokonano w czasie budowy nowego budynku sejmowego. Odkryto starą piwniczkę, do której prowadziły schodki... A w niej...
 • "Skarby" wykopane przy ulicy Wiejskiej, na terenie Sejmu
  10
  32
  Cenna porcelana, kryształy, zastawy stołowe - część potłuczonych, ale wiele zachowanych w świetnym stanie i nienaruszonych, mimo że stojąca nad nimi przedwojenna kamienica została zburzona. Na takie skarby natrafiła ekipa archeologów na terenie Sejmu. "Sygnatury na porcelanie pozwalają na dość dokładne datowanie przedmiotów" - wyjaśnia w rozmowie z dziennik.pl prowadzący wykopaliska Andrzej Jaskuła.
 • Judasz i Jezus. Fragment barokowego ołtarza w Bańskiej Szczawnica na Słowacji
  24
  2
  Za swój czyn Judasz Iskariota otrzymał 30 srebrników. To dużo czy mało? Ile warte były w czasach Chrystusa a ile dziś. "Puls Historii" postanowił znaleźć odpowiedź na te pytania.
 • CIĘŻKIE WIĘZIENIA W PRZEDWOJENNEJ POLSCE
  12
  44
  Trafiali tam najgroźniejsi przestępcy, którzy nie mogli liczyć ani na pobłażliwość sędziów, ani na lepsze traktowanie za kratami. Jednak nawet w najcięższych więzieniach II Rzeczpospolitej nie groziła im nuda. Służba więzienna potrafiła odpowiednio wykorzystać siłę roboczą, jaką stanowili osadzeni. Dobrze pokazują to archiwalne fotografie zachowane w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego...
 • Stanisław Sinkowski z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim prezentuje misę z brązu
  2
  67
  Na peryferiach jednego z lubuskich miast odkryto skarb przedmiotów z brązu. Prawdopodobnie są związane z kulturą łużycką i okresem epoki brązu. Na skarb natrafiła rodzina na spacerze.
 • Zdemontowane już tablice z ul. Lecha Kaczyńskiego

  Górnicy z Wujka do Trzaskowskiego: Hańba i podłość, śmieje się pan w twarz bohaterom

 • Politycy PiS

  KO traci najwięcej i daje PiS-owi ponad połowę miejsc w Sejmie. NAJNOWSZY SONDAŻ

 • rosyjska armia na manewrach

  "Ukraina nie jest ostatecznym celem Rosji. To element przygotowań do ataku, który może dotknąć m.in. Polskę"

Zobacz więcej