W czasie wojny willa Rzepeckiego była miejscem gdzie prowadzono działalność konspiracyjną. Stolik na paprotkę - tak określono przedwojenny mebel w którym niedawno odkryto świetnie zakamuflowane dwie skrytki na dokumenty. - Niestety, okazały się puste - podkreśla Bogusław Wypych, który kupił stolik od antykwariusza. - Zaczęliśmy oglądać stolik i przy oględzinach okazało się, że jest odpowiednie miejsce gdzie należy przycisnąć, żeby skrytkę otworzyć. Niestety była pusta - dodaje Wypych.

Reklama

Trzy miesiące temu do muzeum także trafił stolik pochodzący z willi Rzepeckiego, tym razem w skrytce odnaleziono dokumenty szefa wywiadu AK Mariana Drobika.

Willę Rzepeckiego już odwiedzili historycy i w piwnicy budynku odkryli schron - wyjaśnia Anna Kotonowicz z Muzeum Powstania Warszawskiego. Wejście do schronu stanowiły drzwi o grubości 7 centymetrów. - Muzeum poszukuje osób, które wiedzą co w czasie wojny działo się w willi przy Suchej w Warszawie - mówi Kotonowicz.

Wszystkie materiały oraz meble z ukrytymi skrytkami będzie można już wkrótce oglądać na specjalnej wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Willa pułkownika Rzepeckiego znajduje się na Ochocie przy dawnej ulicy Suchej 12. Dzisiaj to ulica Krzywickiego.