Sensacja archeologiczna w Małopolsce. Tajemnicze fortyfikacje sprzed ponad 3,5 tys. lat [ROZMOWA DZIENNIK.PL]

| Aktualizacja:

"W czasach Hammurabiego, kiedy rozkwita Babilon, czyli około roku 1750-1700 przed naszą erą, na ziemiach polskich powstaje budowla kamienna o zaawansowanej, jak na tamte osiągnięcia, architekturze. Trudno się nie zgodzić, że jest to ważne odkrycie" – przyznaje w rozmowie z dziennik.pl dr hab. Marcin Przybyła, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

wróć do artykułu
 • ~z ostatniej chwili
  (2015-09-25 17:58)
  Międzynarodowy Kongres Żydów zgłosił roszczenia do wszelkich kosztowności ukrytych w tych ruinach. Podobno zostały zrabowane Mojżeszowi przez starożytnych Greków.
 • ~Quercus
  (2015-09-25 14:15)
  No,to może się w koncu doczekamy rehabilitacji Kadłubka który pisał o Kraku jako Greku. Nasze dzieje są juz dawno opisane ale nam skutecznie wmówiono że Slowianie to dzikusy co nagle wylonili się z lepianek na bagnach historii... Podziekowania dla Pana Marcina za fantastyczną robotę.
 • ~mmm
  (2015-09-25 14:34)
  Jak wyginęli? Poproszono ich, aby przyjęli imigrantów?
 • ~Chato
  (2015-09-25 16:24)
  O,O,O,jakie jaja . Słowiańska Kultura jest porównywalna z Kulturą Basenu Morza Śródziemnego?A Nas uczono że Polska zaczęła się od Chrztu Polski 966 i Mieszka I.Bucha,cha,ha.Toć propaganda K.K. kwitła.
 • ~Marasz
  (2015-09-25 09:46)
  komentarze powyższe albo poniższe w zależności gdzie będzie i czy będzie mój komentarz to idiotyzmy świadczące o poziomie intelektualnym moich współplemieńców.. z najnowszych badań które są w Polsce przemilczane przez pro germańskich archeologów takie budowle są dziełem Prasłowian którzy nasz tereny traktowali jako etap do zasiedlania terenów nad Łabą i nad Dniestrem a przybyli spod Karpat...
 • ~piotr_antywszystko
  (2015-09-25 08:25)
  tak sie zastanawiam, dlaczego dziennik nie pokazuje obrazkow z plazy na ktorej topia sie dzieci biednych imigrantow - czyzby temat sie juz wypalil.
  A moze media zauwazyly ze nie da sie urabiac szarej masy wiecej takimi cnotliwymi scenkami (chce araba za sasiada) i postanowily przemilczec temat pokazujac kamieni kupe.
  Spoleczenstwo zapomni co sie dzieje wysle sie pare tysiecy dzikusow do sosnowca i po sprawie a obudza sie jak bedzie za pozno.
 • ~Ahaaha
  (2015-09-25 07:34)
  To to jest ta "kamieni kupa"
 • ~ko2006
  (2015-09-26 16:48)
  Ciesza takie odkrycia, miejmy nadzieje ze kiedys poznamy pelniejsza prawde o prehistorii naszych ziem. Dzieci ucza sie w szkole o Egipcie a nie maja pojecia o kulturze ceramiki sznurowej, i naczyń lejkowatych i zwiazkach z fascynującą kulturą jamneńską, powiązaniach ludów ziem polskich i litewskich ze starozytnym Iranem i Indiami (język Litewski najblizszy sanskrytowi), o tym ze właśnie w Polsce odkryto najstarszy dowód na istnienie pojazdu kołowego. Podobnie mam nadzieje ze kiedys ktos rzetelnie zweryfikuje podejrzana teorie że około V-VI wieku n.e. wszystkie starożytne ludy postanowiły sobie wywędrować a na ich miejsce osiedliły się tu istoty człekokształtne, czyli przyszli Polacy.
 • ~mazur
  (2015-09-25 21:23)
  Może doczekamy czasów ,że historię Polski i słowian opisze się w miarę rzetelny sposób.
  W jakiś sposób próbuje to przybliżyć Paweł Szydłowski ,może w tym coś jest.
 • ~Słowianin
  (2015-10-05 23:33)
  Starożytni Polacy byli najpotężniejszym państwem w Europie. Praliśmy Rzymian, Greków. Poczytajcie o Lechii, Wandalach, którzy podbili nie tylko Rzym, ale także północna Afrykę. Wandalowie, bo to plemię które mieszkało nad rzeką Wandą (dawna nazwa Wisły). Jeszcze 1200 lat temu nikt nie słyszał o Niemcach. Całe (obecne) północne Niemcy należały do polskich plemion. Do dzisiaj zostały polskie nazwy miejscowości i rzek
 • ~wyborca/ hu. du. i kamieni kupa istnieje
  (2015-09-25 08:34)
  *** A jednak znalazla sie ***
 • ~opinia x
  (2015-09-25 18:59)
  A moze ktos prosze ja was "chrzescijan" czytal Biblie / Ksiege Rodzaju i o Potopie Boga Jahwe (to Jego Imie) ktora sprowadzil na grzeszy swiat i upadlych Aniolow,pozniej juz demonow??? Nawet piramidy nie budowali jakis Egipcjanie ale oni i ich synowie Nefilimowie (wzrostu okolo 4 m i ogromnej sily).Czytam wiec wiem,a historia nauczana w szkole to d.. i kamieni kupa! Pozdrawiam myslacych!
 • ~kto wynalazł koło
  (2015-09-25 23:53)
  Warto przyopmnieć, że tysiąc lat wcześniej w naszym regionie wynaleziono koło i wóz, o czym świadczą znaleziska w Bronocicach. Tymczasem Egipcjanie i Chińczycy poznali koło dopiero tysiąc lat później!
 • ~asdf
  (2016-01-31 12:49)
  Śmieszne są te problemy naukowców którzy nie rozumieją dlaczego w naszej części europy nie budowano budynków z kamieni. niech taki naukowiec ułoży sobie taką chatkę z kamieni i spróbuje ją ogrzać zimą. Ani nie możliwe jest uszczelnienie takiej konstrukcji, ani skutecznego ocieplenia.
 • ~humanista z powołania
  (2015-09-27 22:58)
  I tak łepek sprawie ukręcą, bo tego typu odkrycia burzą spokój leniwych pseudonaukowów, którym wydaje się, że wszystko już o przeszłości wiedzą. A tak naprawdę NIC prawie nie wiedzą i powtarzają wciąż te same banały, niszcząc każdego bardziej dociekliwego badacza - patrz zakazana archeologia.
 • ~OMEN
  (2015-09-25 09:19)
  Taa...stronka internetowa -" Wstęp-Wandaluzja". Tam można znaleźć więcej "zaskakujących" archeologicznie i historycznie informacji. Autor : dr. Juliusz Prawdzic-Tell - archeolog. Daje do myślenia,fajnie się czyta, ale do niektórych treści tam zawartych trzeba podchodzić "z dystansem".
 • ~Japa
  (2015-09-26 17:29)
  Ludzie tej epoki musieli być kurduplowaci jak Kfafczyński. Dwa metry mur był dla nich wielki. Mnie się wydaje , że Prezes jest człowiekiem z tej epoki.
 • ~Pongo
  (2015-09-27 13:42)
  serio, wypisuje się z bycia Polakiem. skoro moi krajanie pod takim artykułem jak ten piszą o imigrantach, Kaczyńskim i cholera wie czym jeszcze, ale samych bzdurach, to ja wolę być psem niż Polakiem.

  zasługujemy na wyginięcie, jesteśmy najdurniejszym narodem świata.
 • ~polak
  (2015-11-04 17:35)
  Ta archeologi to banda nierobów - grzebią w ****** za nasze pieniądze zlikwidować ten szajs i do normalnej roboty , a nie badania nic nie warte wiem bo robiłem z nimi przy autostradach - udają że widzą obiekty a tysiaczki lecą z krwawicy podatników -- ich badania g... warte - pieniądze dla lekarzy
 • ~Popiel
  (2015-09-25 12:22)
  Czy doczekamy się odkrycia wśród nam współczesnych - reliktów "homo" z epoki kamienia łupanego. Nie trzeba geo-radarów ani dronów. Pływają po powierzchni życia jak "urobek" z szamba, w które wrzucono granat.

Może zainteresować Cię też:

 • Jarosław Kaczyński

  Kaczyński zagrożeniem dla praw człowieka? RAPORT Human Rights Watch

 • Rafał Trzaskowski

  Wicedyrektor Muzeum Warszawy zawieszony na miesiąc. To konsekwencja kontrowersyjnego wpisu

 • Beata Mazurek

  Mazurek: W obliczu ludzkiej tragedii PiS zachował się jak trzeba

Zobacz więcej