Napisana odręcznie lista zawierała około 1400 pozycji, w tym obrazy Boticelliego, Duerera, Renoira i Moneta, a także 250 rzeźb i 168 dekoracyjnych tkanin. Każde dzieło sztuki, które trafiało do kolekcji Goeringa w jego rezydencji Carinhall koło Berlina, było szczegółowo opisywane i katalogowane. Rękopis pochodzi z biurka nazistowskiego przywódcy.

Reklama

Kolekcja Hermanna Goeringa była do tej pory tematem wielu książek, ale pełna lista skradzionych dzieł sztuki pozostawała nieznana.

Historycy próbowali ją rekonstruować na podstawie dostępnych źródeł. Jean-Marc Dreyfus, autor wstępu do "The Goering Catalogue", opublikowanego przez wydawnictwo Flammarion, powiedział, że do tej pory zagadką był los 300-400 dzieł, które mogły, ale nie musiały zostać skradzione przez zbrodniarza.

Reklama

Hermann Goering, as lotniczy z czasów I wojny światowej, po 1933 roku został jednym z przywódców III Rzeszy. W czasie II wojny światowej on i jego wysłannicy na masową skalę rabowali dzieła sztuki z okupowanych krajów.

Podobnie postępował Adolf Hitler. Po pokonaniu nazistów Goering został skazany na śmierć przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze, popełnił samobójstwo tuż przed wykonaniem wyroku.